2017 Elementary Championship

March 18, 2017

 

USCF Crosstables: http://www.uschess.org/msa/XtblMain.php?201703182702-12549930

 

K-6 Championship Crosstable


 No.             Name            Team   Pts Rate Rnd1 Rnd2 Rnd3 Rnd4 Rnd5
    1 Tan, Sean                 Lomond  4.5 1720  W24  W12  W11  W4   D2
    2 Mohanselvan, Adeti                4.0 1365  W15  W30  W3   D7   D1
    3 Kim, Dae San              Menlo   4.0 1777  W23  W19  L2   W8   W7
    4 Yin, Benjamin             Westro  4.0 1483  W26  W21  W10  L1   W13
    5 Wang, Nicholas            Deerun  4.0 1141  L10  W17  W23  W20  W9
    6 Mason, Ashton             Hockng  4.0 1127  L19  W33  W24  W25  W14
    7 Sathyajeeth, Varun        Orchar  3.5 1537  W27  W32  W9   D2   L3
    8 Chou, Kevin               CentrT  3.5 1127  W16  D18  W25  L3   W12
    9 O'Neil, Karthik           Menlo   3.0 1249  W28  W20  L7   W15  L5
   10 Ryan, Jacob               STEM    3.0  742  W5   W38  L4   L14  W23
   11 Lingam, Sai Rishik        WyndtD  3.0 1290  W17  W34  L1   L12  W18
   12 Lai, Wesley               Parks   3.0 1083  W33  L1   W34  W11  L8
   13 Tan, Patricia             Lomond  3.0 1100  L18  W28  W26  W16  L4
   14 Sankula, Naga             OakCE   3.0 1179  W22  L25  W18  W10  L6
   15 Muthigi, Pramod           CopFai  3.0  804  L2   W29  W21  L9   W25
   16 Mannar, Ishita            CorneC  3.0  734  L8   W27  W32  L13  W24
   17 White-McCollim, Coleraine Palm    3.0  793  L11  L5   W37  W32  W31
   18 Li, Tony                  ParkVW  2.5  727  W13  D8   L14  W31  L11
   19 Pannala, Neal             BathEl  2.5 1055  W6   L3   L20  W26  D22
   20 Albers, Eric              Wellin  2.5  757  W29  L9   W19  L5   D21
   21 Duff, Elijah              LakeCC  2.5 1016  W35  L4   L15  W27  D20
   22 Indorf, Matthew           OrchaH  2.5  756  L14  L23  -X-  W30  D19
   23 Poduska, Henry            Orchar  2.0  844  L3   W22  L5   W28  L10
   24 Yadama, Suhaan            CopFai  2.0  839  L1   W35  L6   W29  L16
   25 Kumar, Rohan              HuntEL  2.0  729  -B-  W14  L8   L6   L15
   26 Geletka, Jacob            DiscMt  2.0  820  L4   W36  L13  L19  W33
   27 Talla, Saumya             OttawH  2.0  824  L7   L16  W35  L21  W36
   28 Farrell, Andrew           Mercer  2.0  764  L9   L13  W36  L23  W32
   29 Anand, Aditya             Magsig  2.0 1185  L20  L15  W33  L24  W34
   30 Medapati, Abhinav         CopFai  2.0  848  W36  L2   L31  L22  W35
   31 Velma, Rishi              ReverM  2.0  705  ---  W37  W30  L18  L17
   32 Wang, Ryan                JackMS  1.0  945  W37  L7   L16  L17  L28
   33 Paz, Henry                OrchaH  1.0  718  L12  L6   L29  W37  L26
   34 Tamirisa, Ketan           OttawH  1.0  812  W38  L11  L12  L35  L29
   35 Slanina, Delaney          FieldE  1.0  638  L21  L24  L27  W34  L30
   36 Mensch, Andy              Suffld  1.0  402  L30  L26  L28  -B-  L27
   37 Eklich, Kyle              LakeCC  1.0  548  L32  L31  L17  L33  -B-
   38 Niu, Alina                Grizze  0.0 1365  L34  L10  -F-  ---  ---
  

K-6 Championship Team

Plc  Code        Name (Players:Top 3 used)      Score  Solk    Cum    Med   SBx2

  1 Lomond Lomond Elementary, Cleveland, O (2)    7.5   29.5   23.5   17.5   42.0
  2 CopFai Copley-Fairlawn Middle School,  (3)    7.0   37.5   20.0   22.0   21.0
  3 Menlo  Menlo Park Academy, Cleveland,  (2)    7.0   30.5   23.0   18.5   38.0
  4 Orchar Orchard Middle School , Solon,  (2)    5.5   29.0   19.0   18.0   24.0
  5 OrchaH Orchard Hill Intermediate, Nort (2)    3.5   21.0    6.5   13.5    7.5
  6 LakeCC Lake Center Christian, Hartvill (2)    3.5   20.0    7.5   12.0    8.5
  7 OttawH Ottawa Hills Elementary, Ottawa (2)    3.0   21.0    9.0   13.0    6.0
  8 Suffld Suffield Elemenatary, Mogadore, (2)    1.0    8.0    1.0    6.0    0.0


K-3 Championship Crosstable

 No.             Name            Team   Pts Rate Rnd1 Rnd2 Rnd3 Rnd4 Rnd5
    1 Padhye, Rohan             OttawH  5.0 1464  W3   W10  W2   W9   W4
    2 Liu, Edison               FtIsla  4.0 1555  W8   W4   L1   W3   W5
    3 Poduska, Walter           Roxbur  3.0  630  L1   W7   W6   L2   W9
    4 Huang, Jason Neil         WashK1  3.0 1015  W14  L2   W9   W10  L1
    5 Kolli, Manoghna           EmmaBE  3.0  706  W12  L9   W13  W7   L2
    6 Bagley, Saadhika          DiscMt  3.0  779  D7   D8   L3   W12  W10
    7 Genzman, Finn             OttawH  2.5  485  D6   L3   W8   L5   -B-
    8 Kolli, Pranith            EmmaBE  2.5  692  L2   D6   L7   -B-  W11
    9 Chu, Kaylee               CentrT  2.0 1046  W11  W5   L4   L1   L3
   10 Shegaonkar, Arul          NewAl   2.0  700  W13  L1   W11  L4   L6
   11 Wu, Mason                 EmersM  2.0  513  L9   W12  L10  W13  L8
   12 Leeds, Jeremiah           OttawH  2.0  445  L5   L11  -B-  L6   W13
   13 Dunfee, Ronny             Suffld  1.0  418  L10  -X-  L5   L11  L12
   14 Teresi, Rigley            StGabC  0.0  500  L4   -F-  ---  ---  ---




K-3 Championship Team

Plc  Code        Name (Players:Top 3 used)      Score  Solk    Cum    Med   SBx2

  1 OttawH Ottawa Hills Elementary, Ottawa (3)    9.5   33.5   23.5   21.5   36.0
  2 EmmaBE Emma Bailey Elementary, Dublin, (2)    5.5   21.0   14.0   12.5   15.0



K-6 Premier U-700 Crosstable No. Name Team Pts Rate Rnd1 Rnd2 Rnd3 Rnd4 Rnd5 1 Ramalingam, Aditi DiscMt 5.0 536 W61 W20 W16 W5 W4 2 Al-Amin, Azekiel DiscMt 4.5 657 W27 W48 W17 D11 W13 3 Gu, Minghao Roxbur 4.0 559 W58 W6 W19 L4 W28 4 Soni, Arjun DiscMt 4.0 641 W66 W41 W38 W3 L1 5 Ricchiuti, Luca STEM 4.0 691 W53 W47 W37 L1 W11 6 Silva, Dominic Palm 4.0 W52 L3 W21 W17 W37 7 Schilling, Harrison FalleM 4.0 W21 L17 W44 W43 W16 8 Joyce, John HawkLS 4.0 352 W51 D32 W56 D18 W19 9 Steinke, Nicholas FalleM 4.0 236 W40 L16 W55 W32 W18 10 Mercado, Jonathon Palm 4.0 W65 L11 W52 W25 W42 11 Lu, Olivia Deerun 3.5 568 W35 W10 W23 D2 L5 12 Jackson, Jomaun George 3.5 362 W14 D18 W32 L13 W31 13 Daiber, Joseph Clinto 3.5 680 D55 W45 W31 W12 L2 14 Bugner, Zach STEM 3.5 654 L12 W24 D33 W54 W26 15 Bugner, Andrew STEM 3.5 637 W24 L38 W45 D31 W33 16 Xu, Daniel HawkLS 3.0 591 W59 W9 L1 W39 L7 17 Tangen, James Menlo 3.0 526 W49 W7 L2 L6 W44 18 Parker, Athan OrchaH 3.0 596 W60 D12 W54 D8 L9 19 Mcnutt, Cynthia CCday 3.0 660 W33 W44 L3 W40 L8 20 Gutierrez, Moses Palm 3.0 W62 L1 W48 W37 L30 21 McEvoy, Sean Straus 3.0 463 L7 W49 L6 W59 W39 22 Sundaram, Rohan HawkLS 3.0 315 W43 L37 W30 W23 L25 23 Yadama, Sahithi CopFai 3.0 678 W29 W42 L11 L22 W38 24 Bradley, Christopher George 3.0 354 L15 L14 W50 W47 W46 25 Choma, Jack FalleM 3.0 616 W57 L31 W60 L10 W22 26 Banks, Savannah FalleM 3.0 234 L42 W29 W47 W46 L14 27 Denk, Thomas Rowlan 3.0 372 L2 L39 W49 W48 W40 28 Eippert, Jackson HawkLS 3.0 668 L41 W66 W53 W38 L3 29 Laing, Noah OrchaH 3.0 384 L23 L26 W61 W63 W43 30 Teresi, Rigley StGabC 3.0 500 --- W58 L22 W41 W20 31 Huang, Cindy KroutE 2.5 382 W34 W25 L13 D15 L12 32 Duff, Grace LakeCC 2.5 600 W64 D8 L12 L9 W53 33 Chow, Leo CentrT 2.5 376 L19 W50 D14 W56 L15 34 Zepp, Evan OrchaH 2.5 678 L31 L54 D57 W55 W45 35 Linton, Kendra Suffld 2.5 330 L11 W65 L46 D53 W52 36 Shaik, Suhana DiscMt 2.5 331 L37 L40 W65 D52 W56 37 Kronbert, Brendan FalleM 2.0 582 W36 W22 L5 L20 L6 38 Jain, Neev Hillcr 2.0 409 W50 W15 L4 L28 L23 39 Humphrey, Kamere Palm 2.0 L44 W27 W42 L16 L21 40 Reese, Benjamin Straus 2.0 502 L9 W36 W59 L19 L27 41 Cao, Zechary BathEl 2.0 376 W28 L4 L43 L30 W63 42 Jansen, Luke StJoCS 2.0 476 W26 L23 L39 W60 L10 43 Rodrigues, Varun SidneF 2.0 536 L22 W64 W41 L7 L29 44 Maragani, Danush DiscMt 2.0 428 W39 L19 L7 W58 L17 45 Gee, Daniel FalleM 2.0 334 W46 L13 L15 W62 L34 46 Evans, Daudi DiscMt 2.0 590 L45 W57 W35 L26 L24 47 Blaser, Zachary DiscMt 2.0 524 W63 L5 L26 L24 W61 48 Ranganathan, Siddharth HuntEL 2.0 473 -X- L2 L20 L27 W59 49 Wells, Freddy FieldJ 2.0 306 L17 L21 L27 W66 W62 50 Ratchford, Rockelv FDR 2.0 L38 L33 L24 W64 W60 51 Blaser, Sebastian DiscMt 2.0 632 L8 L59 L58 W57 W54 52 Mrva, Jeremy KirtEL 1.5 410 L6 W61 L10 D36 L35 53 Kline, Phoebe FieldJ 1.5 407 L5 W63 L28 D35 L32 54 Cole, Quentin Basset 1.5 318 D56 W34 L18 L14 L51 55 Gill, Nehmat DiscMt 1.5 385 D13 L56 L9 L34 W58 56 Sommers, Sawyer LakeCC 1.5 537 D54 W55 L8 L33 L36 57 Hatfield, Randall FieldE 1.5 352 L25 L46 D34 L51 W65 58 Totapally, Hamsika OlmstI 1.0 320 L3 L30 W51 L44 L55 59 Seacrist, Troy Green 1.0 339 L16 W51 L40 L21 L48 60 Barnhart, Sawyer LakeCC 1.0 344 L18 W62 L25 L42 L50 61 Anand, Akash Weller 1.0 309 L1 L52 L29 W65 L47 62 Meduri, Joseph StJoCS 1.0 471 L20 L60 W64 L45 L49 63 Dussel, Paul StJoCS 1.0 265 L47 L53 W66 L29 L41 64 Regan, Kadin DiscMt 1.0 351 L32 L43 L62 L50 W66 65 Engelhart, Matthew StJoCS 0.0 453 L10 L35 L36 L61 L57 66 Piland, Cara Straus 0.0 361 L4 L28 L63 L49 L64
K-6 Premier U-700 Team Plc Code Name (Players:Top 3 used) Score Solk Cum Med SBx2 1 DiscMt Discovery Montessori School, Ak (10) 13.5 42.5 43.0 27.5 71.5 2 STEM National Inventors Hall of Fame (4) 11.0 39.5 31.5 23.0 53.0 3 FalleM Fallen Timbers Middle School, W (6) 11.0 37.5 31.0 22.5 52.0 4 Palm Palm Elementary School, Lorain, (4) 11.0 36.5 32.0 21.5 41.0 5 HawkLS Hawken Lower School, Lyndhurst, (4) 10.0 41.5 33.0 25.5 49.5 6 OrchaH Orchard Hill Intermediate, Nort (3) 8.5 33.0 21.5 20.0 29.0 7 George George Washington Carver, Cleve (2) 6.5 28.0 17.0 16.5 32.0 8 Straus Strausser Elementary, Massillon (3) 5.0 37.5 14.0 22.5 17.0 9 LakeCC Lake Center Christian, Hartvill (3) 5.0 37.0 18.5 22.5 15.5 10 StJoCS St Joseph Catholic School, Rand (4) 4.0 30.5 13.0 18.5 10.0 11 FieldJ Field Middle School, Mogadore, (2) 3.5 23.0 8.0 15.0 6.5
4-6 Reserve U-300 Crosstable


 No.             Name            Team   Pts Rate Rnd1 Rnd2 Rnd3 Rnd4 Rnd5
    1 Boyd, William             FalleM  4.5  283  W16  W3   W12  W4   D2
    2 Mercado, Justin           Palm    4.5       W19  W15  W5   W6   D1
    3 Hsiao, Benjamin           MaumeV  4.0       W7   L1   W10  W11  W4
    4 Grant, Isaiah             Palm    3.0       W11  W10  W6   L1   L3
    5 Venk, Arvin               Incar   3.0       W14  W9   L2   L7   W12
    6 Simmons, Gabreal          Gesu    3.0       W8   W17  L4   L2   W13
    7 Rapp, Ian                 FalleM  3.0       L3   W13  W15  W5   L8
    8 Kirschman, Nate           Menlo   3.0  297  L6   L19  W14  W9   W7
    9 Willis, Luke              FalleM  3.0       W20  L5   W17  L8   W14
   10 Swartz, Reed              ColumA  2.5       W13  L4   L3   W17  D11
   11 Zetocha, Edward           FalleM  2.5       L4   W20  W19  L3   D10
   12 Landenberger, Quinn       StJoCS  2.0  281  L15  W16  L1   W19  L5
   13 Crull, Oliver             Suffld  2.0  105  L10  L7   W18  W20  L6
   14 Rodenbucher, Raymond      StJoCS  2.0  103  L5   -B-  L8   W15  L9
   15 Mudiraj, Sreehita         Menlo   2.0       W12  L2   L7   L14  -X-
   16 Ortiz, Edwin              BuckeI  2.0       L1   L12  D20  W18  D17
   17 Poulson, Kamrom           FieldJ  1.5  107  -X-  L6   L9   L10  D16
   18 Heisler, Thomas           STEM    1.5  121  -H-  -N-  L13  L16  W20
   19 Coultas, Lance            Green   1.0       L2   W8   L11  L12  -F-
   20 Gruver, Jesse             StJoCS  0.5  209  L9   L11  D16  L13  L18
  

4-6 Reserve U-300 Team

Plc  Code        Name (Players:Top 3 used)      Score  Solk    Cum    Med   SBx2

  1 FalleM Fallen Timbers Middle School, W (5)   10.5   38.0   32.5   22.5   45.5
  2 Palm   Palm Elementary School, Lorain, (3)    7.5   30.0   26.5   17.0   38.5
  3 Menlo  Menlo Park Academy, Cleveland,  (2)    5.0   23.0   11.0   14.0   19.0
  4 StJoCS St Joseph Catholic School, Rand (3)    4.5   34.5   12.5   20.5   12.0


K-3 Reserve U-300 Crosstable


 No.             Name            Team   Pts Rate Rnd1 Rnd2 Rnd3 Rnd4 Rnd5
    1 Rutherford, Elijah        HawkeL  5.0  294  W18  W4   W6   W3   W2
    2 Middendorf, Lohen         DiscMt  4.0  221  W26  W5   W7   W8   L1
    3 Denk, Benjamin            Rowlan  4.0       W20  W13  W11  L1   W9
    4 Nash, Andrew              StRaph  4.0       W24  L1   W13  W12  W10
    5 Deshpande, Arya           Parks   4.0       W32  L2   W18  W21  W8
    6 Roberts, Sophia           Suffld  3.5  244  W21  W10  L1   W22  D14
    7 Agarwal, Divyang          FtMeig  3.5  223  D9   W25  L2   W11  W17
    8 Roberts, James            Suffld  3.0  284  W30  W22  W17  L2   L5
    9 Dhir, Ruhaan              Arrow   3.0       D7   W27  D14  W20  L3
   10 Garner, Tobias            GenoaE  3.0       W31  L6   W19  W15  L4
   11 O'Neil, Rekha             Menlo   3.0  276  W33  W12  L3   L7   W21
   12 Gill, Veer                DiscMt  3.0       W15  L11  W25  L4   W23
   13 Chimalakonda, Mukund      Lewis   3.0  140  W28  L3   L4   W32  W22
   14 Rodenbucher, Samuel       StJoCS  3.0  107  D25  W24  D9   D17  D6
   15 Przychodzen, Kenneth      US      3.0       L12  W26  W16  L10  W24
   16 Rambert, Stone            Menlo   3.0  271  W29  L17  L15  W27  W20
   17 Faulk, Adam               DiscMt  2.5       W23  W16  L8   D14  L7
   18 Mukherjee, Snehan         BigCre  2.5       L1   W30  L5   D19  W25
   19 Zalewski, Alex            StJoCS  2.5  119  L22  -B-  L10  D18  W32
   20 Jayaprakash, Nandan       Parks   2.0       L3   W31  W23  L9   L16
   21 Talla, Ruthvik Srinivas   WestSM  2.0       L6   W28  W32  L5   L11
   22 Johnston, Evan            DiscMt  2.0       W19  L8   W27  L6   L13
   23 Hudson, Andrew            Suffld  2.0  124  L17  W29  L20  W28  L12
   24 Piland, Jacob             Straus  2.0  119  L4   L14  -B-  W31  L15
   25 Carpenter, Brayden        RiverV  1.5       D14  L7   L12  W30  L18
   26 Sirigiri, Darpan          Menlo   1.5       L2   L15  D31  D29  D28
   27 Haws, Ellie               StJoCS  1.5  105  -B-  L9   L22  L16  D29
   28 Bord, Casimir             DiscMt  1.5       L13  L21  W33  L23  D26
   29 Carpenter, Dylan          RiverV  1.5       L16  L23  D30  D26  D27
   30 Patel, Dhanveer           Parks   1.5       L8   L18  D29  L25  W33
   31 Heath, Dylan              StJoCS  1.5  134  L10  L20  D26  L24  -B-
   32 Armstrong, Isabelle       Menlo   1.0  112  L5   W33  L21  L13  L19
   33 Kisamore, Eliza           StJoCS  1.0       L11  L32  L28  -B-  L30


K-3 Reserve U-300 Team


Plc  Code        Name (Players:Top 3 used)      Score  Solk    Cum    Med   SBx2

  1 DiscMt Discovery Montessori School, Ak (5)    9.5   45.0   33.0   27.5   50.0
  2 Suffld Suffield Elemenatary, Mogadore, (3)    8.5   39.5   29.5   22.5   35.0
  3 Parks  Parkside Elementary, Solon, OH (3)     7.5   34.5   20.5   21.0   25.5
  4 Menlo  Menlo Park Academy, Cleveland,  (4)    7.5   34.0   21.0   20.5   24.0
  5 StJoCS St Joseph Catholic School, Rand (5)    7.0   30.0   19.0   19.0   19.5
  6 RiverV Riverview Elementary, Munroe Fa (2)    3.0   22.5    7.5   13.5   10.0