2015 Ohio Grade Level Championships

Played in Cleveland, OH

November 21, 2015

 

USCF CROSSTABLES: http://www.uschess.org/msa/XtblMain.php?201511214222-12549930

 

Kindergarten Crosstable

 No.             Name            Team  Rate  Pts Rnd1 Rnd2 Rnd3 Rnd4 Rnd5
    1 Bagley, Saadhika          DiscMt       4.0  W3   W4   L2   W5   W6
    2 Kapisthalam, Sanjit       ClearC       4.0  W5   L3   W1   W6   W4
    3 Liu, Emma                 EvameE       4.0  L1   W2   W6   W4   W5

    4 Yang, James               Lewis        1.5  D6   L1   W5   L3   L2
    5 Ramalingam, Aditi         DiscMt       1.0  L2   W6   L4   L1   L3
    6 Cramer, LillyAnne         Clear        0.5  D4   L5   L3   L2   L1


Kindergarten Team Results


Plc  Code        Name (Players:Top 3 used)      Score  Solk    Cum   CumOp  SBx2

  1 DiscMt Discovery Montessori School, Ak (2)    5.0   25.0   16.0   74.0   15.0


1st Grade Crosstable

 No.             Name            Team  Rate  Pts Rnd1 Rnd2 Rnd3 Rnd4 Rnd5
    1 Tan, Patricia             Lomond  575  5.0  W10  W9   W2   W6   W4
    2 Dinesh, Abinav            BluAsh  855  4.0  W7   W5   L1   W3   W6
    3 Gupta, Aarush             AlberC       3.5  D6   W13  W11  L2   W10
    4 Parmar, Jay               WyndtD       3.0  W8   W11  L6   W7   L1
    5 Prabu, Sahana             Deerun       3.0  D13  L2   W12  D10  W9
    6 Milovich, Colson          Dover   317  2.5  D3   W12  W4   L1   L2
    7 Parekh, Krish             DiscMt       2.5  L2   W8   D9   L4   W14
    8 O'Neil, Rekha             Menlo   131  2.5  L4   L7   W14  D9   W11
    9 Anand, Akash              MontMi       2.0  W12  L1   D7   D8   L5
   10 Regan, Kadin              DiscMt       2.0  L1   W14  D13  D5   L3
   11 Vessels, Eli              WashEL  107  2.0  W14  L4   L3   W13  L8
   12 Sindelar, William         Menlo   175  1.5  L9   L6   L5   D14  W13
   13 Neorr, Colman             Menlo        1.0  D5   L3   D10  L11  L12
   14 Brenneis, Rex             Menlo        0.5  L11  L10  L8   D12  L7


1st Grade Team Results 

Plc  Code        Name (Players:Top 3 used)      Score  Solk    Cum   CumOp  SBx2

  1 Menlo  Menlo Park Academy, Cleveland,  (4)    5.0   31.0   11.0   96.0   14.5
  2 DiscMt Discovery Montessori School, Ak (2)    4.5   25.0   13.0   74.5   13.0


2nd Grade Crosstable

 No.             Name            Team  Rate  Pts Rnd1 Rnd2 Rnd3 Rnd4 Rnd5
    1 Liu, Edison               FtIsla 1028  4.0  W13  W5   L2   W9   W10
    2 Singhal, Bhavya           RiveSi  812  4.0  W19  W9   W1   L4   W7
    3 Zha, Zehua Edward         Wester  965  4.0  W8   W7   W10  W6   L4
    4 Padhye, Rohan             OttawH 1147  4.0  W16  W14  L6   W2   W3
    5 Krishna, Arjun            MaryEB  499  4.0  W11  L1   W21  W14  W6

    6 Yin, Benjamin             MasonE  855  3.0  W15  W12  W4   L3   L5
    7 Kolli, Pranith R          MaryEB  520  3.0  W20  L3   W18  W8   L2
    8 Mutalam, Druvin           HeritE       3.0  L3   W20  W12  L7   W14
    9 Leeds, Jeremiah           OttawH  452  3.0  W22  L2   W15  L1   W17
   10 Kolli, Manoghna           MaryEB  522  3.0  W17  W21  L3   W16  L1
   11 Genzman, Finn             OttawH       3.0  L5   L15  W22  W18  W16
   12 Murthy, Shamith           Bryden  406  3.0  W23  L6   L8   W19  W15
   13 Poduska, Walter           Roxbur  304  3.0  L1   W19  L14  W23  W21
   14 Wang, Leo                 Bryden  565  2.0  W18  L4   W13  L5   L8
   15 Chu, Kaylee               CentrT       2.0  L6   W11  L9   W21  L12
   16 Ashwath, Abhi             UniveS  327  2.0  L4   -B-  W17  L10  L11
   17 Singamaneni, Abhinav      Hoffma       2.0  L10  W22  L16  W20  L9
   18 Zhao, Grace               Lewis        2.0  L14  W23  L7   L11  W22
   19 Dasanoor, Rohan           Hillcr       1.5  L2   L13  -B-  L12  D20
   20 Evans, Daudi-Amir         DiscMt       1.5  L7   L8   W23  L17  D19
   21 Haddadin, Isaac           Ratner  131  1.0  -B-  L10  L5   L15  L13
   22 Minddendorf, Lohen        DiscMt       1.0  L9   L17  L11  -B-  L18
   23 Barendt, Peter            Menlo        1.0  L12  L18  L20  L13  -B-


2nd Grade Team Results

Plc  Code        Name (Players:Top 3 used)      Score  Solk    Cum   CumOp  SBx2

  1 MaryEB Mary Emma Bailey Elementary, Du (3)   10.0   39.0   32.0  127.5   38.0
  2 OttawH Ottawa Hills Elementary, Ottawa (3)   10.0   37.0   27.0  120.0   40.0
  3 Bryden Bryden Elementary, Beachwood, O (2)    5.0   25.5   16.0   71.5   17.0
  4 DiscMt Discovery Montessori School, Ak (2)    2.5   19.5    4.5   52.5    2.0


3rd Grade Crosstable

 No.             Name            Team  Rate  Pts Rnd1 Rnd2 Rnd3 Rnd4 Rnd5
    1 Kim, Dae San              Menlo  1552  5.0  W25  W11  W2   W3   W7
    2 Wang, Henry               Morela  832  4.0  W27  W13  L1   W12  W11
    3 Tan, Sean                 Lomond 1461  4.0  W33  W35  W6   L1   W8
    4 Winkler, Joseph           Westro 1303  4.0  L10  W14  W30  W9   W15
    5 Somakandan, Aizvereah     OlentE  615  4.0  W26  W22  L7   W16  W13
    6 Lai, Wesley               Parks   670  4.0  W37  W34  L3   W22  W10
    7 Fang, Ethan               Westro 1499  3.5  W30  W12  W5   D8   L1
    8 Wang, Matt                OakCE  1034  3.5  W17  W23  W10  D7   L3
    9 Wang, Nicholas            Deerun  854  3.5  D14  W18  W28  L4   W24
   10 Xu, Hansheng              Deerun       3.0  W4   W20  L8   W24  L6
   11 Geletka, Jacob            DiscMt       3.0  W36  L1   W18  W26  L2
   12 Sankula, Naga             OakCE        3.0  W15  L7   W20  L2   W28
   13 Pannala, Neal             Hillcr       3.0  W32  L2   W21  W23  L5
   14 Hussain, Faraz            WyndtD       3.0  D9   L4   W36  D20  W22
   15 Lin, Shayne               OttawH  268  3.0  L12  -B-  W35  W28  L4
   16 Coho, Caden               Deerun       3.0  L34  W31  W27  L5   W29
   17 Gautam, Ojash             WashEL       3.0  L8   W29  L23  W35  W26
   18 Paz, Henry                OrchaH  108  3.0  -B-  L9   L11  W39  W23
   19 Bavisetty, Pranav         Deerun       3.0  L24  W25  L22  W34  W31
   20 Adury, Anant              Hillcr  457  2.5  W21  L10  L12  D14  W33
   21 Ahmad, Cehan              Menlo        2.5  L20  W36  L13  D33  W25
   22 Al-Amin, Azekiel          DiscMt       2.0  W38  L5   W19  L6   L14
   23 Lee, Jonah                Deerun       2.0  W31  L8   W17  L13  L18
   24 Homa, Ryan                Parks   418  2.0  W19  L28  W33  L10  L9
   25 Schmidt, Alex             Seton        2.0  L1   L19  W37  W30  L21
   26 Kleshinski, Olivia        Hollaw       2.0  L5   W37  W34  L11  L17
   27 Wang, Ashley              OttawH       2.0  L2   W32  L16  L29  W37
   28 Zepp, Evan                OrchaH       2.0  W39  W24  L9   L15  L12
   29 Tregub, Alex              Seton        2.0  L35  L17  W38  W27  L16
   30 Ravipati, Akash           Deerun       2.0  L7   W38  L4   L25  W36
   31 Matti, Benjamin           Seton        2.0  L23  L16  W39  W32  L19
   32 Tangen, James             Menlo   149  2.0  L13  L27  -B-  L31  W34
   33 Daher, Brady              Deerun       1.5  L3   W39  L24  D21  L20
   34 Lu, Mandi                 Lewis        1.0  W16  L6   L26  L19  L32
   35 Singh, Aryan              Deerun       1.0  W29  L3   L15  L17  ---
   36 Rodgers, Tyler            Seton        1.0  L11  L21  L14  -B-  L30
   37 Mitchell, Ben             DorLew       1.0  L6   L26  L25  W38  L27
   38 Dahler, Ethan             OrchaH       1.0  L22  L30  L29  L37  W39
   39 Gibbs, Gracia             ClaraW       0.0  L28  L33  L31  L18  L38


3rd Grade Team Results

Plc  Code        Name (Players:Top 3 used)      Score  Solk    Cum   CumOp  SBx2

  1 Deerun Deer Run Elementary, Dublin, OH (8)    9.5   40.5   29.5  123.5   45.0
  2 Menlo  Menlo Park Academy, Cleveland,  (3)    9.5   34.0   24.0  106.0   41.5
  3 Westro Western Row, Mason, OH (2)             7.5   31.5   23.0   96.0   43.5
  4 OakCE  Oak Creek Elementary, Lewis Cen (2)    6.5   30.0   22.0  101.0   33.5
  5 Seton  Seton Catholic School, Hudson,  (4)    6.0   33.5   15.0   87.0   15.0
  6 OrchaH Orchard Hill Intermediate, Nort (3)    6.0   26.5   17.0   84.0    8.0
  7 Parks  Parkside Elementary, Solon, OH (2)     6.0   24.0   20.0   81.5   23.0
  8 Hillcr Hillcrest Elementary, Richfield (2)    5.5   27.0   17.0   79.5   23.0
  9 DiscMt Discovery Montessori School, Ak (2)    5.0   29.0   18.0   81.5   18.0
 10 OttawH Ottawa Hills Elementary, Ottawa (2)    5.0   22.0   13.0   63.0   12.0


4th Grade Crosstable

 No.             Name            Team  Rate  Pts Rnd1 Rnd2 Rnd3 Rnd4 Rnd5
    1 Harper, Alicia            Parks  1158  4.5  D14  W8   W9   W7   W3
    2 Lin, Michael              OttawH  940  4.5  W19  W5   W12  D3   W6

    3 Cheng, Emma               ThomaE 1482  3.5  W4   W6   W7   D2   L1
    4 Tamirisa, Ketan           OttawH  528  3.5  L3   W18  W13  W10  D5
    5 Liu, Erica                EastWo  797  3.5  W18  L2   W17  W11  D4
    6 Sathyajeeth, Varun        MasonI  852  3.0  W11  L3   W14  W12  L2
    7 Mason, Ashton             Hockng  898  3.0  W17  W13  L3   L1   W11
    8 Anthuvan, John            StJosM  602  3.0  W16  L1   L11  W15  W13
    9 Sakhamuru, Smriti         WyndtR  876  3.0  W15  L12  L1   W17  W16
   10 Zukerman, Max             Lewis   792  2.5  L13  D14  W15  L4   W12
   11 Xie, Lucas                OttawH       2.0  L6   W19  W8   L5   L7
   12 Enders, Michael           Menlo   593  2.0  W20  W9   L2   L6   L10
   13 Yi, Carey                 GlcrRd       2.0  W10  L7   L4   W19  L8
   14 Talla, Saumya             OttawH  449  2.0  D1   D10  L6   L16  W19
   15 Mian, Sevar               OttawH  106  2.0  L9   W20  L10  L8   W18
   16 Yadama, Sahithi           FtIsla       2.0  L8   L17  W18  W14  L9
   17 Mannem, Jagadeesh         WyndtD  160  1.0  L7   W16  L5   L9   L20
   18 Bugner, Andrew            StFraX       1.0  L5   L4   L16  W20  L15
   19 Yadama, Suhaan            FtIsla  416  1.0  L2   L11  W20  L13  L14
   20 Mahajan, Raghav           Parks        1.0  L12  L15  L19  L18  W17


4th Grade Team Results

Plc  Code        Name (Players:Top 3 used)      Score  Solk    Cum   CumOp  SBx2

  1 OttawH Ottawa Hills Elementary, Ottawa (5)   10.0   39.0   30.5  125.5   45.0
  2 Parks  Parkside Elementary, Solon, OH (2)     5.5   21.5   13.5   67.5   29.0
  3 FtIsla Fort Island, Copley, OH (2)            3.0   21.5    8.0   62.0    8.0


5th Grade Crosstable

 No.             Name            Team  Rate  Pts Rnd1 Rnd2 Rnd3 Rnd4 Rnd5
    1 Massick, Laine            ColumA 1529  4.5  W22  W10  W5   W6   D2
    2 Kallam, Karthik           WyndtD 1267  4.0  W18  D7   W3   W14  D1
    3 Andreini, Jacob           Woodbu 1010  4.0  W27  W16  L2   W12  W8
    4 Grimm, Jeremy             Deerun  952  4.0  W25  L8   W18  W11  W14
    5 O'Neil, Karthik           Menlo  1210  3.5  W19  W11  L1   W9   D6
    6 Mohanselvan, Adeti        ColumA 1180  3.5  W24  W9   W8   L1   D5
    7 Keselman, Michael         Hilltp  673  3.5  W17  D2   L14  W13  W15
    8 Kim, Young                Menlo  1409  3.0  W20  W4   L6   W10  L3
    9 Mian, Alexander           OttawH  661  3.0  W12  L6   W24  L5   W16
   10 Anand, Aditya             MontMi  827  3.0  W21  L1   W19  L8   W18
   11 Puram, Manikantha         Orchar  632  3.0  W26  L5   W16  L4   W17
   12 Batchu, Anant             Orchar       3.0  L9   W22  W20  L3   W19
   13 Poduska, Henry            Orchar  515  3.0  L16  W23  W17  L7   W21
   14 Medapati, Abhinav         CopFai  442  2.5  D23  W15  W7   L2   L4
   15 Costello, Atticus         OrchaH  128  2.5  -B-  L14  D23  W22  L7
   16 VanSweringen, Theodore    CHCS         2.0  W13  L3   L11  W24  L9
   17 Bugner, Zach              STEM         2.0  L7   W21  L13  W20  L11
   18 Jafri, Shayan             Straus  299  2.0  L2   -B-  L4   W23  L10
   19 Genot, Peter              WaynE   280  2.0  L5   W25  L10  W26  L12
   20 Ramesh, Varun             RichmE  333  2.0  L8   W26  L12  L17  W25
   21 Rachakonda, Sai           Chesh        2.0  L10  L17  W26  W25  L13
   22 Vessels, Aaron            WashEL  403  2.0  L1   L12  -B-  L15  W27
   23 Ranganathan, Sandheep     Incar        1.5  D14  L13  D15  L18  D24
   24 Sankhla, Mehak            Orchar       1.5  L6   W27  L9   L16  D23
   25 Kapisthalam, Shria        Dennis       1.0  L4   L19  W27  L21  L20
   26 Taylor, Kayron            ClaraW       1.0  L11  L20  L21  L19  -B-
   27 Knott, Douglas            DiscMt       1.0  L3   L24  L25  -B-  L22


5th Grade Team Results

Plc  Code        Name (Players:Top 3 used)      Score  Solk    Cum   CumOp  SBx2

  1 Orchar Orchard Middle School , Solon,  (4)    9.0   35.5   25.0  103.0   31.0
  2 ColumA Columbus Academy, Gihanna, OH (2)      8.0   31.0   27.0   99.0   45.5
  3 Menlo  Menlo Park Academy, Cleveland,  (2)    6.5   32.5   22.5  100.5   37.5


6th Grade Crosstable

 No.             Name            Team  Rate  Pts Rnd1 Rnd2 Rnd3 Rnd4 Rnd5
    1 George, Adith             HolyA  1598  5.0  W27  W26  W4   W22  W10
    2 Keuchel, Destynn          HawkMS 1776  4.5  W24  W8   W7   W5   D3
    3 Tan, Ralph                Woodbu 1793  4.5  W13  W12  W11  W10  D2
    4 Kleshinski, James         SprinM 1052  4.0  W43  W9   L1   W16  W11
    5 Balyan, Aryan             NewAl  1615  4.0  W28  W21  W6   L2   W14
    6 Raghukanth, Udbhav        Hyatts 1409  3.5  W30  W19  L5   W17  D7
    7 Wu, Justin                Karrer 1543  3.5  W39  W23  L2   W21  D6
    8 Prabu, Sneha              Karrer 1150  3.5  W41  L2   W13  D23  W22
    9 Song, Hansen              HawkMS 1618  3.5  W18  L4   D22  W27  W12
   10 Huang, Evan               Hastng 1616  3.0  W20  W15  W14  L3   L1
   11 Pisini, Dakshin           ShanMS 1506  3.0  W40  W17  L3   W15  L4
   12 Bojja, Dinesh             Karrer 1242  3.0  W25  L3   -X-  W19  L9
   13 Zollinger, Nathan         NCanto  706  3.0  L3   W25  L8   W29  W30
   14 Ferkins, Ethan            JonesM 1438  3.0  W33  W16  L10  W26  L5
   15 Luo, Anthony              Woodbu 1024  3.0  W42  L10  W18  L11  W23
   16 Bagley, Hemma Svasti      Lippm   750  3.0  W44  L14  W31  L4   W27
   17 Bachman, Aaron            SouthS  810  3.0  W37  L11  W29  L6   W33
   18 De Wet, Juan              PlesMS  596  3.0  L9   W44  L15  W32  W26
   19 Hodges, Alaiah            STEM    764  3.0  W29  L6   W38  L12  W28
   20 Rowland, Dakota           WoostM  547  3.0  L10  W35  L21  W43  W34
   21 Green, Aidan              LakeCC  905  2.5  W32  L5   W20  L7   D24
   22 Hu, Andrew M              Hudson 1324  2.5  W35  W38  D9   L1   L8
   23 Lui, Jennifer             MayfM   777  2.5  W31  L7   W32  D8   L15
   24 Raghuraj, Shashank        Orchar  702  2.5  L2   W37  -F-  W37  D21
   25 Giri, Pranav              Incar        2.5  L12  L13  D37  W39  W40
   26 Force, Ethan              CopFai  824  2.0  W36  L1   W28  L14  L18
   27 Mannem, Gowrav            Karrer  406  2.0  L1   W33  W34  L9   L16
   28 Dasanoor, Rohit           ReverM  541  2.0  L5   W30  L26  W38  L19
   29 Unrein, Logan             FalleM       2.0  L19  W40  L17  L13  W41
   30 Mandepudi, Shradhdha      HighMS       2.0  L6   L28  W42  W35  L13
   31 Bostleman, Calvin         ToleSA       2.0  L23  W41  L16  L34  W38
   32 Vollmar, Josi             ToleSA       2.0  L21  W42  L23  L18  W39
   33 Holmes, Jonnaya           STEM         2.0  L14  L27  W43  W40  L17
   34 Paz, William              NCanto  817  2.0  L38  W43  L27  W31  L20
   35 Trujillo, Valerie         STEM         2.0  L22  L20  W44  L30  W42
   36 Presutti, Christian       STEM         2.0  L26  L39  W41  -F-  W43
   37 Smith, Rory               FalleM       1.5  L17  L24  D25  L24  W44
   38 German, Kyle              Orchar       1.0  W34  L22  L19  L28  L31
   39 Keating, Zachary          WoostM  305  1.0  L7   W36  L40  L25  L32
   40 Shafer, Steven            CHCS    201  1.0  L11  L29  W39  L33  L25
   41 Sathish, Harshavardhan    Incar        1.0  L8   L31  L36  W44  L29
   42 Coblentz, Jacob           SouthS  101  1.0  L15  L32  L30  -X-  L35
   43 Westmoreland, Jerran      PatHen       0.0  L4   L34  L33  L20  L36
   44 Wilson, Shawn             PatHen       0.0  L16  L18  L35  L41  L37


6th Grade Team Results

Plc  Code        Name (Players:Top 3 used)      Score  Solk    Cum   CumOp  SBx2

  1 Karrer Dr. Henry Kerrer Middle School, (4)   10.0   41.0   30.5  128.0   42.0
  2 HawkMS Hawken Middle School, Lyndhurst (2)    8.0   32.5   24.0  101.0   50.0
  3 Woodbu Woodbury Elementary, Shaker Hts (2)    7.5   28.0   23.5   93.5   39.5
  4 STEM   National Inventors Hall of Fame (4)    7.0   28.0   18.0   90.0   13.0
  5 NCanto North Canton Middle School, Nor (2)    5.0   22.5   13.0   63.0   17.0
  6 WoostM Wooster Middle School, Wooster, (2)    4.0   21.0   11.0   58.5   13.0
  7 SouthS South Suburban Montessori, Walt (2)    4.0   21.0   10.0   58.0   11.0
  8 ToleSA Toledo School of the Arts, Tole (2)    4.0   19.0   10.0   60.5    7.0
  9 FalleM Fallen Timbers Middle School, W (2)    3.5   22.5    7.5   56.5    6.5
 10 Orchar Orchard Middle School , Solon,  (2)    3.5   21.5   11.5   64.5   12.5
 11 Incar  Incarnate Word Academy, Parma,  (2)    3.5   19.0    6.5   49.5    5.5
 12 PatHen Patrick Henry, Cleveland,OH (2)        0.0   24.0    0.0   58.5    0.0


7th Grade Crosstable

 No.             Name            Team  Rate  Pts Rnd1 Rnd2 Rnd3 Rnd4 Rnd5
    1 Storn, Justin             Nagel  1833  5.0  W26  W8   W4   W2   W3
    2 Baker, Vincent            MtVerM 2116  4.0  W18  W10  W5   L1   W9
    3 Chen, Vincent             UniveS 1672  4.0  W22  W15  W9   W6   L1
    4 Zhou, James               UniveS 1544  4.0  W20  W19  L1   W11  W7
    5 Shkliaev,Nikita           Luman  1610  4.0  W21  W7   L2   W15  W8
    6 Mlcek, Charles            AnthWa 1233  3.5  W27  W17  D10  L3   W19
    7 Subramanian, Vijay        SolonM  930  3.0  W13  L5   W22  W12  L4
    8 Adury, Abhay              ReverM 1089  3.0  W12  L1   W26  W17  L5
    9 Subramanian, Ajay         SolonM 1262  3.0  W24  W11  L3   W20  L2
   10 Kondaveeti, Srikrishna    HeritM 1140  3.0  W30  L2   D6   W16  D15
   11 Smith, Nate               Nagel   668  3.0  W28  L9   W14  L4   W23
   12 Smith, Cayden             AnthWa       3.0  L8   W30  W18  L7   W17
   13 Maibach, Adam             StFran       3.0  L7   W23  L17  W22  W18
   14 Gould, Alveon             JonesL       3.0  L17  W28  L11  W21  W20
   15 Zhu, Albert               AnthWa 1021  2.5  W29  L3   W21  L5   D10
   16 Holmes, Jayson            STEM    598  2.5  D25  L26  W29  L10  W27
   17 Jafri, Leena              JackMS  612  2.0  W14  L6   W13  L8   L12
   18 Trujillo, Helen           STEM    575  2.0  L2   W25  L12  W24  L13
   19 Mahoney, Jeremy           StJhnJ  783  2.0  W23  L4   L20  W25  L6
   20 Smith, Aiden              AnthWa  239  2.0  L4   W29  W19  L9   L14
   21 Tabata, Kouta             STEM    467  2.0  L5   W27  L15  L14  W25
   22 Kuhl, Riley               STEM    533  2.0  L3   W24  L7   L13  W30
   23 Ryan, Nathan              STEM         2.0  L19  L13  W28  W26  L11
   24 Clark, Joal               StFran       2.0  L9   L22  W27  L18  W28
   25 Nieset, Andrew            StFran       1.5  D16  L18  W30  L19  L21
   26 Jayewardene, Shanaya      CopleM  556  1.0  L1   W16  L8   L23  ---
   27 Sumlin, Ke'vonte          PatHen       1.0  L6   L21  L24  W29  L16
   28 Alford, Kishon            PatHen       1.0  L11  L14  L23  W30  L24
   29 Smith, Treyimen           PatHen       1.0  L15  L20  L16  L27  -B-
   30 Warith, Skye              PatHen       0.0  L10  L12  L25  L28  L22


7th Grade Team Results

Plc  Code        Name (Players:Top 3 used)      Score  Solk    Cum   CumOp  SBx2

  1 AnthWa Anthony Wayne Junior High, Whit (4)    9.0   35.5   28.0  114.0   29.0
  2 UniveS University School, Shaker Heigh (2)    8.0   31.0   26.0   99.0   42.0
  3 Nagel  Nagel Middle School, Cincinnatt (2)    8.0   29.5   24.0   90.0   45.0
  4 STEM   National Inventors Hall of Fame (5)    6.5   33.0   17.5   93.0   16.5
  5 StFran St. Francis deSales High School (3)    6.5   28.5   16.5   84.5   18.5
  6 SolonM Solon Middle School, Solon, OH (2)     6.0   31.0   21.0   91.0   30.0
  7 PatHen Patrick Henry, Cleveland,OH (4)        3.0   28.5    4.0   76.0    1.0


8th Grade Crosstable

 No.             Name            Team  Rate  Pts Rnd1 Rnd2 Rnd3 Rnd4 Rnd5
    1 Xie, Luke                 Karrer 2198  5.0  W9   W8   W3   W6   W2
    2 Borker, Om                Karrer 1720  4.0  W18  W11  W5   W10  L1
    3 Annamreddi, Chaitanya     ReverM 1280  4.0  W26  W7   L1   W17  W6
    4 Feng, Alan                Berksh 1145  4.0  W21  W12  L6   W11  W7
    5 Miller, Evan              WoostH  808  3.5  W23  W10  L2   W8   D9
    6 Wang, Ethan               TallMS 1532  3.0  W19  W17  W4   L1   L3
    7 Lohr, Jeremy              STEM    776  3.0  W16  L3   W15  W12  L4
    8 An, Eric                  ReverM 1006  3.0  W13  L1   W19  L5   W16
    9 Myers, Emmanuel           STEM    750  3.0  L1   W20  D13  W19  D5
   10 Zhang, Larry              LiberB 1306  3.0  W22  L5   W18  L2   W13
   11 Morris, Stephen           Perryb  995  3.0  W15  L2   W24  L4   W21
   12 Balaji, Tharoon           UnivO  1017  3.0  W25  L4   W23  L7   W15
   13 Crawford, Ylisia Renee    JonesL       2.5  L8   W26  D9   W18  L10
   14 Beswetherick, Sam         STEM    757  2.5  -H-  -N-  L16  W20  W17
   15 Stewart-King II, Anthony  JonesL       2.0  L11  W16  L7   W23  L12
   16 Karnati, Sai              SolonM       2.0  L7   L15  W14  W25  L8
   17 Snyder, Margaret          WoostH  940  2.0  -X-  L6   W20  L3   L14
   18 Lewis, Jude               STEM    617  2.0  L2   W25  L10  L13  W24
   19 Cheng, Kevin              HawkMS  471  2.0  L6   -B-  L8   L9   W25
   20 Porter, Trayvon           PatHen  366  2.0  W24  L9   L17  L14  W26
   21 Moccabee, Brictoria       JonesL       2.0  L4   L23  W26  W24  L11
   22 Caraballo, Nicholas       SolonM       1.5  L10  L24  L25  D26  W23
   23 Greene, Nathaniel         PatHen       1.0  L5   W21  L12  L15  L22
   24 Finowski, Matthew         ClaraW       1.0  L20  W22  L11  L21  L18
   25 Foster, Aaron             ClaraW       1.0  L12  L18  W22  L16  L19
   26 Idley, Josiah             STEM         0.5  L3   L13  L21  D22  L20


8th Grade Team Results

Plc  Code        Name (Players:Top 3 used)      Score  Solk    Cum   CumOp  SBx2

  1 Karrer Dr. Henry Kerrer Middle School, (2)    9.0   33.5   29.0  104.5   57.0
  2 STEM   National Inventors Hall of Fame (5)    8.5   35.0   23.0  106.0   34.0
  3 ReverM Revere Middle School, Richfield (2)    7.0   27.5   21.0   88.0   28.0
  4 JonesL Jones Leadership Academy, Toled (3)    6.5   33.0   18.5   99.0   17.0
  5 WoostH Wooster High School, Wooster, O (2)    5.5   26.0   18.5   79.0   21.0
  6 SolonM Solon Middle School, Solon, OH (2)     3.5   18.5    7.0   54.0   10.5
  7 PatHen Patrick Henry, Cleveland,OH (2)        3.0   21.0   10.0   58.5    7.0
  8 ClaraW Clara E. Westrop, Cleveland, OH (2)    2.0   20.5    7.0   52.0    6.0


9th Grade Crosstable

 No.             Name            Team  Rate  Pts Rnd1 Rnd2 Rnd3 Rnd4 Rnd5
    1 Koebel, Jeremy            HillaD 1686  4.5  W23  W3   D2   W10  W5
    2 Kulkarni, Anagh           MasonH 2041  4.5  -X-  W9   D1   W14  W4
    3 Baker, Victoria           MtVerH 1301  4.0  W11  L1   W26  W15  W9
    4 Keuchel, Brennen          HawkHS 1891  3.5  W22  W6   W7   D5   L2
    5 Liu, Alan                 SolonH 1984  3.5  W19  W12  W10  D4   L1
    6 Schirokauer, Leo          ShakHS 1483  3.5  W26  L4   W21  W11  D7
    7 Zhu, Kevin                MasonH 1551  3.5  W21  W27  L4   W18  D6
    8 Bai, Justin               ShakHS       3.5  D14  W15  L9   W20  W18
    9 Mehta, Neel               SolonH 1493  3.0  W29  L2   W8   W13  L3
   10 Song, Nolan               MasonH 1832  3.0  W16  W18  L5   L1   W14
   11 Damas, Nathan             StFran       3.0  L3   W28  W12  L6   W19
   12 Huang, Stella             HillaD 1446  3.0  W13  L5   L11  W25  W22
   13 Klear, Oskar              StFran       3.0  L12  W19  W22  L9   W24
   14 Menon, Samia              HawkHS 1328  2.5  D8   W25  W20  L2   L10
   15 Bossenbroek, Justin       StFran 1390  2.5  D17  L8   W16  L3   W25
   16 Donaldson, Nathan         StEdw   101  2.5  L10  W29  L15  W26  D20
   17 Bislich, Nicholas         HawkHS       2.5  D15  L20  L25  W29  W27
   18 Archambeau, Adam          StFran  816  2.0  W28  L10  W27  L7   L8
   19 Deepak, Vikram            MasonH  657  2.0  L5   L13  W23  W27  L11
   20 Poduska, Roger            SolonH  979  2.0  -H-  W17  L14  L8   D16
   21 Tokar, Frank              StFran       2.0  L7   W23  L6   L24  W28
   22 Swatson, Eric             STEMHS  257  2.0  L4   -B-  L13  W28  L12
   23 Kieger, Will              ShakHS       2.0  L1   L21  L19  -B-  W26
   24 Anderson, William         STEMHS  689  2.0  L27  L26  -B-  W21  L13
   25 Golias, Malcolm           SolonH  927  1.5  -H-  L14  W17  L12  L15
   26 Polofka, Dan              StFran       1.0  L6   W24  L3   L16  L23
   27 Hughes, Whitney           JonesL       1.0  W24  L7   L18  L19  L17
   28 McCraw, Tevor             Wellin       1.0  L18  L11  W29  L22  L21
   29 Buescher, Cody            StFran       1.0  L9   L16  L28  L17  -B-



9th Grade Team Results


Plc  Code        Name (Players:Top 3 used)      Score  Solk    Cum   CumOp  SBx2

  1 MasonH Mason High School, Mason, OH (4)      11.0   40.5   34.0  138.0   50.0
  2 ShakHS Shaker Heights High School, Sha (3)    9.0   34.5   22.0  109.5   33.0
  3 SolonH Solon High School, Solon, OH (4)       8.5   42.0   29.5  121.5   41.0
  4 StFran St. Francis deSales High School (7)    8.5   38.5   22.5  107.0   32.5
  5 HawkHS Hawken High School, Lyndhurst,  (3)    8.5   37.5   28.0  119.0   36.5
  6 HillaD Hilliard Darby High School, Hil (2)    7.5   28.5   21.5   87.5   40.0
  7 STEMHS Stem High School, Akron, OH (2)        4.0   17.5    9.0   54.0    6.0



10th Grade Crosstable


 No.             Name            Team  Rate  Pts Rnd1 Rnd2 Rnd3 Rnd4 Rnd5
    1 Ramaswamy, Abhinav        ColumA 2043  5.0  W23  W8   W3   W2   W6
    2 Srivastava, Vikram        DubJer 2055  4.0  W17  W14  W6   L1   W7
    3 Lai, Jasen                SolonH 1822  4.0  W16  W15  L1   W7   W8
    4 Sawyer, Josiah            RockyH  729  4.0  W10  L6   W9   W14  W11
    5 Cook, Andrew              CVCA    950  3.5  W21  D11  L7   W12  W14
    6 Rajan, Akul               MasonH 1477  3.0  W19  W4   L2   W15  L1
    7 Daniels, Quinton          ShakHS  900  3.0  W20  W9   W5   L3   L2
    8 Barve, Siddharth          MasonH  819  3.0  W24  L1   W11  W10  L3
    9 Moore, Dante Lynn         JonesL       3.0  W12  L7   L4   W23  W15
   10 Jones, Anthony            Centen       3.0  L4   W18  W17  L8   W16
   11 Wing, Maxwell             Wellin       2.5  W13  D5   L8   W21  L4
   12 Hathaway, Peyton          Centen 1009  2.5  L9   W16  -H-  L5   W17
   13 DeLuca, Alex              STEMHS  661  2.5  L11  D22  L16  W18  W21
   14 Rajjoub, Rami             Wellin  868  2.0  W18  L2   W23  L4   L5
   15 Davis, Tyrell             Centen  772  2.0  W25  L3   W19  L6   L9
   16 Tantash, Anas             Wellin  494  2.0  L3   L12  W13  W24  L10
   17 Smith, Liam               RockyH  649  2.0  L2   W25  L10  W19  L12
   18 Lieser, Martin            RockyH  396  2.0  L14  L10  W20  L13  W25
   19 Flanagan, Colin           StFran  420  2.0  L6   W24  L15  L17  W23
   20 Knepp, Joshua             StFran       2.0  L7   L23  L18  -B-  W24
   21 Jones, Abigail            Centen       1.5  L5   -H-  W22  L11  L13
   22 Watkins, William                       1.5  ---  D13  L21  L25  -B-
   23 O'Connor, Moira           RockyH  506  1.0  L1   W20  L14  L9   L19
   24 Robertson, Alec           RockyH       1.0  L8   L19  W25  L16  L20
   25 Ikard, Mark               MC2          1.0  L15  L17  L24  W22  L18


10th Grade Team Results

Plc  Code        Name (Players:Top 3 used)      Score  Solk    Cum   CumOp  SBx2

  1 RockyH Rocky River High School, Rocky  (5)    8.0   36.0   21.0  103.0   32.0
  2 Centen Centennial High School, Columbu (4)    7.5   36.5   22.0  103.0   26.0
  3 Wellin Wellington School, Columbus, OH (3)    6.5   42.0   22.0  116.5   24.5
  4 MasonH Mason High School, Mason, OH (2)       6.0   32.5   21.0   99.0   29.0
  5 StFran St. Francis deSales High School (2)    4.0   16.0    7.0   55.0    6.0


11th Grade Crosstable

 No.             Name            Team  Rate  Pts Rnd1 Rnd2 Rnd3 Rnd4 Rnd5
    1 Glocar, Anton             STEMHS 1638  4.5  W15  W10  D5   W6   W4
    2 Botek, Jonny              Gilmor 2069  4.0  D12  W7   W9   D4   W5
    3 Wang, Enoch               Tallmg 1432  4.0  W18  L4   W13  W7   W9
    4 Keuchel, Connor           HawkHS 1990  3.5  W11  W3   W6   D2   L1
    5 Du, Kevin                 Copley 1841  3.0  W13  D9   D1   W8   L2
    6 Golias, Ian               SolonH 1834  3.0  W14  W8   L4   L1   W10
    7 Thornton, Christian       CleveS 1071  3.0  W17  L2   W14  L3   W13
    8 Snyder, William McNeill   WoostH 1300  3.0  W19  L6   W15  L5   W14
    9 Tani, Spencer             MasonH 1468  2.5  W16  D5   L2   W11  L3
   10 Berry,Christopher         CVCA   1408  2.5  W20  L1   D11  W12  L6
   11 Granata, Jim              StFran  816  2.5  L4   W12  D10  L9   W15
   12 Rizer, Colin              SolonH 1005  2.5  D2   L11  W16  L10  W19
   13 Trendel, Jarett           StFran  616  2.0  L5   W17  L3   W16  L7
   14 Nisbett, Dalton           StFran  611  2.0  L6   W18  L7   W17  L8
   15 Hanigosky, Michael        RockyH  589  2.0  L1   W20  L8   W18  L11
   16 Huff, Gregory             NOCP    540  2.0  L9   W19  L12  L13  W20
   17 Lester Jr, Chester        Collin       2.0  L7   L13  W20  L14  W18
   18 Francis-Emonds, Quentin   StFran  472  1.0  L3   L14  W19  L15  L17
   19 Gerken, Sean              StFran  344  1.0  L8   L16  L18  W20  L12
   20 Newhouse, Doug            StFran  364  0.0  L10  L15  L17  L19  L16


11th Grade Team Results

Plc  Code        Name (Players:Top 3 used)      Score  Solk    Cum   CumOp  SBx2

  1 StFran St. Francis deSales High School (6)    6.5   39.0   18.5  117.5   25.5
  2 SolonH Solon High School, Solon, OH (2)       5.5   27.5   16.5   83.5   25.0



12th Grade Crosstable

 No.             Name            Team  Rate  Pts Rnd1 Rnd2 Rnd3 Rnd4 Rnd5
    1 Jaffe, Joel               SolonH 2029  4.5  W14  W4   W12  W7   D2
    2 Guo, Daniel W             SolonH 1784  4.5  W13  W11  W3   W12  D1
    3 Rogers, Spencer           StJhnJ 1339  4.0  W22  W8   L2   W9   W7
    4 Morris, David             PerryH 1621  3.5  W19  L1   W14  D5   W11
    5 Luo, Daniel               ShakHS 1350  3.5  -X-  L12  W10  D4   W14
    6 Woods, Brison             StJhnJ 1437  3.5  W16  L7   W13  W15  D8
    7 Lui, Kent                 Mayfie 2015  3.0  W15  W6   W9   L1   L3
    8 Kanous, Joe               StFran 1622  3.0  W20  L3   W15  D11  D6
    9 Xiang, John               SolonH 1711  3.0  W17  W18  L7   L3   W13
   10 Nunez, Kermin             STEMHS  980  3.0  L12  W21  L5   W19  W16
   11 Rogers, Isaac             StJhnJ 1364  2.5  W21  L2   W18  D8   L4
   12 Otting, Luke              HomeO  1784  2.0  W10  W5   L1   L2   ---
   13 Gillen, Michael           StFran 1088  2.0  L2   W19  L6   W17  L9
   14 Blackman, Rodney          StFran 1268  2.0  L1   W17  L4   W20  L5
   15 Zhu, Jimmy                ShakHS 1207  2.0  L7   W16  L8   L6   W20
   16 Zitzman, Jordan           StFran  489  2.0  L6   L15  W22  W18  L10
   17 George, Samuel            STEMHS  829  2.0  L9   L14  W20  L13  W21
   18 Hunter, Jeremy            ShakHS  835  2.0  -X-  L9   L11  L16  W19
   19 Shetty, Shohan            StJhnJ  554  1.0  L4   L13  W21  L10  L18
   20 Patterson, Tyler          Centen  818  1.0  L8   W22  L17  L14  L15
   21 Roszczypka, Jonah         StFran  368  1.0  L11  L10  L19  W22  L17
   22 Powell, Joseph            NOCP         1.0  L3   L20  L16  L21  -B-


12th Grade Team Results

Plc  Code        Name (Players:Top 3 used)      Score  Solk    Cum   CumOp  SBx2

  1 SolonH Solon High School, Solon, OH (3)      12.0   43.5   39.0  141.0   64.0
  2 StJhnJ St. John's Jesuit HS, Toledo, O (4)   10.0   39.5   31.5  124.5   42.0
  3 ShakHS Shaker Heights High School, Sha (3)    7.5   32.0   19.0  100.0   21.5
  4 StFran St. Francis deSales High School (5)    7.0   41.0   21.5  124.0   24.0
  5 STEMHS Stem High School, Akron, OH (2)        5.0   18.5   11.0   56.0   12.0