2012 High School Middle School Results

played in Montgomery, Ohio

April 13-14, 2013

 

USCF Crosstables: http://www.uschess.org/msa/XtblMain.php?201304142832-12620838

 

High School Championship Crosstable

#

Name

Rtng

Team

Rd 1

Rd 2

Rd 3

Rd 4

Rd 5

Rd 6

Tot

1

Blake Baumgartner

1892

MASONH

W35

W18

W14

H---

W15

W4

5.5

2

Kevin Huang

2029

MASONH

W22

W20

D9

W5

D4

W14

5.0

3

John Hughes

2166

COLUMB

W23

W26

L7

W6

W10

W8

5.0

4

Zane S Eisen

1895

SHAKER

W25

W33

W10

W7

D2

L1

4.5

5

Rahul Ramaswamy

1960

COLUMB

W40

D16

W11

L2

W20

W15

4.5

6

Paul Fuchs

1420

HOME

B---

D15

W26

L3

W24

W20

4.5

7

Jason Clinton

1834

HORIZ

W30

W32

W3

L4

D14

D9

4.0

8

Jonathan Clinton

2055

HORIZ

W27

D11

D17

W33

W12

L3

4.0

9

Tyler Y Cai

1816

REVERE

W31

W24

D2

L15

W16

D7

4.0

10

Joshua Reinarts

1706

HOME

W37

W19

L4

W27

L3

W23

4.0

11

Lawrence Liu

1664

SOLONH

W39

D8

L5

W19

D17

W22

4.0

12

Nicholas Haubrich

1589

SHAKER

L21

W44

W28

W22

L8

W19

4.0

13

David Morris

1507

PERRYH

W42

L14

L19

W21

W25

W30

4.0

14

Reid Fu

1905

SOLONH

W28

W13

L1

W18

D7

L2

3.5

15

Joel Jaffe

1818

SOLONH

W36

D6

W16

W9

L1

L5

3.5

16

Denver Woodward

1577

CAHS

W29

D5

L15

W34

L9

W33

3.5

17

Kevin Li

1746

MASONH

D44

W21

D8

D24

D11

D18

3.5

18

Kaelan Mortensen

1494

CAHS

W46

L1

W29

L14

W36

D17

3.5

19

Connor Weeks

1055

SCHILL

W43

L10

W13

L11

W27

L12

3.0

20

Ryan Tsai

1568

QDAOH

W38

L2

W37

W25

L5

L6

3.0

21

Darian Harrington

1062

CAHS

W12

L17

L32

L13

W48

W36

3.0

22

Nikhil Lingireddy

1325

INDIAH

L2

W45

W46

L12

W26

L11

3.0

23

Dakota Langhals

1343

BEAVER

L3

L37

W45

W29

W31

L10

3.0

24

Justin Saliba

1405

BEAVER

W41

L9

W48

D17

L6

D28

3.0

25

Mitchell Mazzei

1245

SYCAMH

L4

W47

W43

L20

L13

W38

3.0

26

Divyesh Balamurali

1619

SYCAMH

W45

L3

L6

W39

L22

W34

3.0

27

Michael Scott

1339

BEAVER

L8

W39

W41

L10

L19

W37

3.0

28

Andersen R Weaver

1291

CAHS

L14

W38

L12

W46

D33

D24

3.0

29

Donald Turner

1052

SHAKER

L16

W40

L18

L23

W49

W44

3.0

30

Leo Izen

1284

SHAKER

L7

D34

D44

W41

X43

L13

3.0

31

Aaron Hall

1173

HORIZ

L9

L43

W47

W48

L23

W39

3.0

32

Phillip Shepard

1502

NORTHM

W47

L7

W21

H---

H---

U---

3.0

33

John Xiang

1549

SOLONH

W34

L4

W36

L8

D28

L16

2.5

34

Matt Liu

1030

BEAVER

L33

D30

W40

L16

W44

L26

2.5

35

Rohit Kumar

1287

SHAKER

L1

L46

L38

D45

W41

W49

2.5

36

Joshua Buck

1218

BEAVER

L15

W42

L33

W38

L18

L21

2.0

37

Garrett Gould

1103

CAHS

L10

W23

L20

L43

W47

L27

2.0

38

Robert Hardy

1032

HORIZ

L20

L28

W35

L36

W40

L25

2.0

39

Daniel Song

1087

MASONH

L11

L27

W42

L26

W46

L31

2.0

40

Patrick Carroll

1297

HAMILH

L5

L29

L34

W42

L38

W47

2.0

41

Jalen Clinton

621

HORIZ

L24

B---

L27

L30

L35

W46

2.0

42

Daniel Luo

1023

SHAKER

L13

L36

L39

L40

W45

W48

2.0

43

Will Zhang

1579

MASONH

L19

W31

L25

W37

F30

U---

2.0

44

Allison Berry

1133

CUYAHX

D17

L12

D30

H---

L34

L29

1.5

45

Rafael De Leon

1076

CAHS

L26

L22

L23

D35

L42

B---

1.5

46

Connor Stermer

1000

WOOSTE

L18

W35

L22

L28

L39

L41

1.0

47

Allen Chan

1001

MASONH

L32

L25

L31

B---

L37

L40

1.0

48

Alysia Warden

700

WOOSTE

H---

H---

L24

L31

L21

L42

1.0

49

Vignasiddh Enukonda

1438

BEAVER

H---

H---

U---

U---

L29

L35

1.0

 

High School Championship Team

  Code Name Score TBrk[M] TBrk[S] TBrk[C] TBrk[O]
1 MASONH Mason High School - Cnt: 6 16.0 66.5 75 56 274
2 SHAKER Shaker Heights High School - Cnt: 6 14.5 57.5 70.5 48.5 252
3 SOLONH Solon High School - Cnt: 4 13.5 76.5 88 55 319.5
4 HORIZ Horizon Science Academy - Cnt: 5 13.0 61.5 74 46 260
5 CAHS Columbus Alternative High School - Cnt: 6 13.0 59 72.5 43.5 268.5
6 BEAVER Beavercreek High School - Cnt: 6 11.5 46.5 66.5 39.5 232.5
7 COLUMB Columbus Academy - Cnt: 2 9.5 38 43 32.5 157
8 SYCAMH Sycamore High School - Cnt: 2 6.0 23.5 34.5 20 118.5
9 WOOSTE Wooster High School - Cnt: 2 2.0 20 26.5 9.5 80.5

 

High School Reserve Crosstable

#

Name

Rtng

Team

Rd 1

Rd 2

Rd 3

Rd 4

Rd 5

Rd 6

Tot

1

Jacob Storer

733

CAHS

W6

W18

W4

W10

W3

D2

5.5

2

Lucas Lumbra

989

CAHS

W16

W5

D3

W9

D4

D1

4.5

3

Joshua Pelberg

720

SYCAMH

W22

W11

D2

W7

L1

W9

4.5

4

Joshua Lugo-Ortiz

798

SHAKER

W20

W14

L1

X8

D2

W6

4.5

5

Zoe Curtis

777

SHAKER

W21

L2

W22

D18

W11

W10

4.5

6

Dennis Li

unr.

BEAVER

L1

W23

W13

W12

W10

L4

4.0

7

Jimmy Zhu

926

SHAKER

L8

W25

W14

L3

W19

W18

4.0

8

Michael J Straka

530

CENCAT

W7

W13

L10

F4

W24

W12

4.0

9

Kevin Taylor

997

SHAKER

D25

W16

W11

L2

W18

L3

3.5

10

Connor Blevins

740

CAHS

W27

W12

W8

L1

L6

L5

3.0

11

Nick Petrosky

918

CAHS

W23

L3

L9

W25

L5

W15

3.0

12

Jonathan Holloway

893

SHAKER

W26

L10

W19

L6

W20

L8

3.0

13

Ian Dietsch

825

COLERA

W15

L8

L6

L19

W25

W20

3.0

14

Dominik F Steiner

661

CENCAT

W24

L4

L7

F15

W21

W19

3.0

15

Alijah Douglas

246

SHAKER

L13

L22

W21

X14

W16

L11

3.0

16

Natalie Tisdale

532

ROCKYR

L2

L9

W27

X22

L15

X24

3.0

17

Valynn Smith

334

NIHF

H---

H---

U---

U---

W27

W26

3.0

18

Ali Iqbal

884

ROCKYR

W19

L1

W20

D5

L9

L7

2.5

19

Kermin Nunez

252

NIHF

L18

W21

L12

W13

L7

L14

2.0

20

Analicia Heisler

153

NIHF

L4

W24

L18

W23

L12

L13

2.0

21

Hannah Sawyer

102

ROCKYR

L5

L19

L15

X27

L14

W22

2.0

22

Vincent C Skorupski

unr.

CENCAT

L3

W15

L5

F16

W26

L21

2.0

23

Mark Thorn

485

ROCKYR

L11

L6

L24

L20

B---

W25

2.0

24

David Lee

unr.

SYCAMH

L14

L20

W23

W26

L8

F16

2.0

25

Samuel George

655

NIHF

D9

L7

W26

L11

L13

L23

1.5

26

James Ridzon

266

ROCKYR

L12

W27

L25

L24

L22

L17

1.0

27

Matthew Mowka

unr.

CENCAT

L10

L26

L16

F21

L17

B---

1.0

 
 
High School Reserve Team

  Code Name Score TBrk[M] TBrk[S] TBrk[C] TBrk[O]
1 SHAKER Shaker Heights High School - Cnt: 6 16.5 68.5 73 55.5 268.5
2 CAHS Columbus Alternative High School - Cnt: 4 16.0 70 87 63 314.5
3 CENCAT Central Catholic High School (Toledo) - Cnt: 4 10.0 41 53.5 30 182
4 ROCKYR Rocky River High School - Cnt: 5 9.5 42.5 61 22.5 209
5 NIHF National Inventors Hall of Fame/STEM - Cnt: 4 8.5 39 52 30.5 170
6 SYCAMH Sycamore High School - Cnt: 2 6.5 28.5 35.5 24 119

 

Middle School Championship Crosstable

#

Name

Rtng

Team

Rd 1

Rd 2

Rd 3

Rd 4

Rd 5

Rd 6

Tot

1

Luke Xie

2040

WYANDO

W50

W23

W10

W5

W2

W7

6.0

2

Vikram Srivastava

1874

KARRER

W40

W26

W24

W18

L1

W8

5.0

3

Connor Keuchel

1834

HAWKEN

W22

D38

W20

D8

W10

W9

5.0

4

Anagh Kulkarni

1822

MSNIN

W41

W39

L18

W17

W24

W15

5.0

5

Brennen Keuchel

1729

HAWKEN

W21

W12

W25

L1

D18

W19

4.5

6

Abhinav Ramaswamy

1927

COLUMB

W52

D19

D11

W23

D7

W18

4.5

7

Maggie Feng

2025

GRIZZE

W29

D20

W14

W13

D6

L1

4.0

8

Stanley Cao

1659

DEERRU

D11

W36

W19

D3

W25

L2

4.0

9

Vincent Baker

1465

EASTEL

W43

W17

L13

W45

W14

L3

4.0

10

Nolan Song

1442

MSNIN

W35

W44

L1

W46

L3

W26

4.0

11

Cody Fan

1606

INDIAM

D8

W30

D6

W39

L15

W23

4.0

12

Spencer Tani

1211

WALNUT

W47

L5

D21

W20

W38

D16

4.0

13

Ashwin Kalyanakumar

1368

MSNM

W60

W31

W9

L7

L16

W33

4.0

14

Anton Glocar

1330

HYREMS

W53

W37

L7

W28

L9

W31

4.0

15

Sujan Rachuri

1330

DEERRU

L23

W53

W29

W44

W11

L4

4.0

16

Alan Liu

1765

ORCHAR

L30

W48

W38

D41

W13

D12

4.0

17

William Snyder

1156

WOOSTE

W58

L9

W35

L4

W27

X24

4.0

18

Benjamin Brasic

1381

GIBSON

W28

W54

W4

L2

D5

L6

3.5

19

Kaushal Mangipudi

1254

MSNM

W32

D6

L8

W21

W41

L5

3.5

20

Shourjya Ghosh

1315

DEERRU

W42

D7

L3

L12

W47

W34

3.5

21

Kunal Borde

928

DEERRU

L5

W55

D12

L19

W48

W39

3.5

22

David Carroll

986

JONESM

L3

L47

W58

H---

X57

W38

3.5

23

Brian Suganraj

1268

MSNIN

W15

L1

W40

L6

W46

L11

3.0

24

Maximillian Guo

1435

GREENE

W45

W33

L2

W27

L4

F17

3.0

25

Arvind Kumar

1373

THOMAS

W27

W34

L5

W32

L8

U---

3.0

26

Ayush Sunkad

1254

THOMAS

W51

L2

L41

W30

W45

L10

3.0

27

Isaac Partee

829

HOME

L25

W62

W31

L24

L17

W44

3.0

28

Kevin Song

854

MSNIN

L18

W61

W33

L14

D39

D29

3.0

29

Mark Carroll

1014

COLUMB

L7

W42

L15

H---

W43

D28

3.0

30

Kamalnaya Bandaru

962

DEERRU

W16

L11

L39

L26

W51

W46

3.0

31

Christopher Berry

1105

CUYAHX

W56

L13

L27

W42

W49

L14

3.0

32

Gabrielle Johnson

724

STPETE

L19

W50

W34

L25

L33

W52

3.0

33

Sophie Stefanski

1133

STBREN

W49

L24

L28

W60

W32

L13

3.0

34

Tony Zhang

1102

SOLONM

W62

L25

L32

W51

W36

L20

3.0

35

Vincent Chen

860

ROXBUR

L10

W56

L17

L54

W50

W49

3.0

36

Katerina Baumgartner

1360

MSNM

D48

L8

H---

W40

L34

W45

3.0

37

Kevin Zhu

1083

MSNIN

W61

L14

L46

W59

W44

U---

3.0

38

Destynn Keuchel

1226

HUDSON

W46

D3

L16

W48

L12

L22

2.5

39

Nikhil Srivastava

1215

GLACIE

W59

L4

W30

L11

D28

L21

2.5

40

Nathan L Reinarts

1005

HOME

L2

W51

L23

L36

D42

W55

2.5

41

Evan Y Huang

982

WICKLI

L4

W59

W26

D16

L19

U---

2.5

42

Charles Courtemanche

737

WOOSTE

L20

L29

W56

L31

D40

W60

2.5

43

Justin Ruksenas

890

GREENE

L9

W58

L44

H---

L29

W47

2.5

44

Victoria Baker

1168

MTVERM

W57

L10

W43

L15

L37

L27

2.0

45

Jasen Lai

856

SOLONM

L24

W49

W54

L9

L26

L36

2.0

46

Grant Foskett

707

WOOSTE

L38

W52

W37

L10

L23

L30

2.0

47

Joe Luntz

568

SHAKEM

L12

W22

L48

W50

L20

L43

2.0

48

Andrew Cook

786

CUYAHX

D36

L16

W47

L38

L21

D53

2.0

49

Eric C Xu

unr.

MSNIN

L33

L45

W53

W52

L31

L35

2.0

50

Andy Nirode

1048

HARMON

L1

L32

W57

L47

L35

W59

2.0

51

Matthew Bloomfield

718

LAKEJH

L26

L40

W62

L34

L30

W61

2.0

52

Andrew Frye

1008

SHAKEM

L6

L46

W55

L49

W60

L32

2.0

53

Pradyun Kamaraju

765

WESTER

L14

L15

L49

H---

W56

D48

2.0

54

Laine Massick

1143

COLUMB

W55

L18

L45

W35

U---

U---

2.0

55

Kyle A Albritton

unr.

HAYWAR

L54

L21

L52

H---

W59

L40

1.5

56

Michael K Atkinson

unr.

HAYWAR

L31

L35

L42

H---

L53

W58

1.5

57

Joshua Pyle

463

CHCA

L44

H---

L50

W58

F22

U---

1.5

58

Quinton Daniels

296

SHAKEM

L17

L43

L22

L57

W61

L56

1.0

59

Jack Farrall

682

SHAKEM

L39

L41

W61

L37

L55

L50

1.0

60

Leon Bao

793

CHCA

L13

H---

H---

L33

L52

L42

1.0

61

Dakota Albritton

unr.

HAYWAR

L37

L28

L59

H---

L58

L51

0.5

62

Brandon C Jones

unr.

HAYWAR

L34

L27

L51

H---

U---

U---

0.5



Middle School Championship Team

  Code Name Score TBrk[M] TBrk[S] TBrk[C] TBrk[O]
1 DEERRU Deer Run Elementary School - Cnt: 5 15.0 73 81.5 51 290.5
2 MSNIN Mason Intermediate School - Cnt: 6 15.0 63.5 80.5 54.5 297.5
3 MSNM Mason Middle Scool - Cnt: 3 10.5 47 55 38 200.5
4 HAWKEN Hawken Middle School - Cnt: 2 9.5 39 45 34 165
5 COLUMB Columbus Academy - Cnt: 3 9.5 36.5 46 33 169
6 WOOSTE Wooster High School - Cnt: 3 8.5 41 48.5 27 163
7 SHAKEM Shaker Heights Middle School - Cnt: 4 6.0 42 57.5 20 181
8 THOMAS Thomas Elementary School - Cnt: 2 6.0 25 36.5 25 131
9 GREENE Greene Intermediate School - Cnt: 2 5.5 21 30 21 111
10 SOLONM Solon Middle School - Cnt: 2 5.0 26 35 20 117
11 CUYAHX Cuyahoga Valley Christian Academy - Cnt: 2 5.0 24.5 34 18.5 112
12 HAYWAR Hayward Middle School - Cnt: 4 4.0 29 42 7 125.5
13 CHCA Cincinnati Hills Christian Academy - Cnt: 2 2.5 10.5 16.5 8.5 56

 

Middle School Reserve Crosstable

#

Name

Rtng

Team

Rd 1

Rd 2

Rd 3

Rd 4

Rd 5

Rd 6

Tot

1

Lucas Butler

723

SCHILL

W14

W8

W19

W6

W2

L3

5.0

2

Nicholas Sucietto

650

STIGNA

W32

W7

W11

W12

L1

W6

5.0

3

Duke Wang

unr.

MSNIN

W24

L4

W18

W16

W8

W1

5.0

4

Nandita Kulkarni

634

GREENE

W35

W3

W5

H---

L6

W16

4.5

5

Kyle Brackenridge

797

MECC

H---

W20

L4

W17

W9

W11

4.5

6

Stephen Morris

713

WOODLA

W18

W21

W16

L1

W4

L2

4.0

7

Lucas Zhang

unr.

MSNIN

W17

L2

D14

W23

W13

D10

4.0

8

Kasia E Stefanski

632

STBREN

W25

L1

W23

W21

L3

W17

4.0

9

David W Cheng

504

EDGEWO

W30

L11

W20

W19

L5

W18

4.0

10

Matthew Venus

732

NONE

D23

L12

W31

W25

W24

D7

4.0

11

Kalpak Duddella

705

MSNIN

W27

W9

L2

H---

W12

L5

3.5

12

Justin Storn

unr.

MERCER

H---

W10

W13

L2

L11

W23

3.5

13

Adith Joshua George

664

HOLYAN

W15

H---

L12

W14

L7

W20

3.5

14

Alex Deluca

388

NIHF

L1

W32

D7

L13

W31

W26

3.5

15

Jude Lewis

unr.

NIHF

L13

L30

D27

W31

W33

W24

3.5

16

Jonathan Harsh

654

SEVENH

W31

W26

L6

L3

W21

L4

3.0

17

Michael Ritschel

437

EDSMIT

L7

W22

W30

L5

W19

L8

3.0

18

William Anderson

360

NIHF

L6

W34

L3

W32

W22

L9

3.0

19

Nathan Mullins

659

NIHF

W22

W28

L1

L9

L17

W33

3.0

20

Jeremy Lohr

225

NIHF

B---

L5

L9

W29

W28

L13

3.0

21

Conner Mullins

575

NIHF

W34

L6

W28

L8

L16

W29

3.0

22

Joshua Hutchinson

unr.

NONE

L19

L17

W35

W27

L18

W28

3.0

23

Maximilian Chmura

417

NIHF

D10

W29

L8

L7

W25

L12

2.5

24

Tanay Sahasrabudhe

430

MONTGO

L3

W35

W26

H---

L10

L15

2.5

25

Ameya Saraf

unr.

WESTER

L8

D27

W33

L10

L23

W32

2.5

26

Kunal Ponkshe

unr.

WESTER

W33

L16

L24

H---

W34

L14

2.5

27

Katie Cook

310

CHAPEL

L11

D25

D15

L22

L29

W30

2.0

28

Margaret J Snyder

228

EDGEWO

W29

L19

L21

W30

L20

L22

2.0

29

Lawrence Hoerst

678

HOLYFA

L28

L23

B---

L20

W27

L21

2.0

30

Adam Dowers

unr.

HOLYFA

L9

W15

L17

L28

D32

L27

1.5

31

Dalton Scotton

unr.

HOLYFA

L16

D33

L10

L15

L14

X35

1.5

32

Isaiah Chenault

unr.

WINTON

L2

L14

W34

L18

D30

L25

1.5

33

Camille Weeks

450

SCHILL

L26

D31

L25

W34

L15

L19

1.5

34

Joshua Weber

unr.

HOLYFA

L21

L18

L32

L33

L26

B---

1.0

35

Jackson R Sodano

unr.

HOME

L4

L24

L22

H---

H---

F31

1.0

 

Middle School Reserve Team

  Code Name Score TBrk[M] TBrk[S] TBrk[C] TBrk[O]
1 NIHF National Inventors Hall of Fame/STEM  - Cnt: 7 13.0 52 66 40 233
2 MSNIN Mason Intermediate School - Cnt: 3 12.5 57.5 62.5 43.5 225.5
3 SCHILL Schilling School for the Gifted - Cnt: 2 6.5 31 37.5 25.5 127.5
4 HOLYFA Holy Family Congregation School  - Cnt: 4 6.0 41 55 13.5 188
5 EDGEWO Wooster Edgewood Middle School - Cnt: 2 6.0 28 32.5 23 118.5
6 WESTER Western Row Elementary School - Cnt: 2 5.0 19 26.5 16.5 91.5
7 HOME Home Schooled  - Cnt: 1 1.0 5.5 10 1.5 36