2013 Ohio Grade Level Championships

Played at Kent, OH

November 23, 2013

 

USCF CROSSTABLES: http://www.uschess.org/msa/XtblMain.php?201311232922-12549930

 

Kindergarten Crosstable

 No.            Name             Team  Rate Pts  Rnd1 Rnd2 Rnd3 Rnd4 Rnd5
    1 Zha, Zehua Edward         MasonE       4.5  W5   W4   D3   W3  -B-
    2 Mangipudi, Vishnu         MasonE       4.0  W4   L3   W5  -B-   W4
    3 Singhal, Bhavya           RiveSi       3.0 -B-   W2   D1   L1   D5
    4 Padhye, Rohan             OttawH       2.0  L2   L1  -B-   W5   L2
    5 Zelesnik, Jacob           Clear        1.5  L1  -B-   L2   L4   D3


Kindergarten Team Results

Plc  Code       Name (Players:Top 3 used)       Score  Solk   Cum   CumOp   SBx2

  1 MasonE Mason Early Childhood Center, M (2)    8.5   14.0   22.5   49.0   20.5

 



1st Grade Crosstable

 No.            Name             Team  Rate Pts  Rnd1 Rnd2 Rnd3 Rnd4 Rnd5
    1 DiTirro, Nicholas         UniveE  731  5.0 W10   W2   W4   W7   W3
    2 Somakandan, Aizvereah     OlentE       4.0  W6   L1   W9   W5   W8
    3 Amonett, Zachary          OttawH  426  3.5 W12   D7   W5   W4   L1
    4 Fang, Ethan               LiberB  878  3.0  W9  W13   L1   L3   W7
    5 Stefanski, Abigail        StBren  101  3.0 -B-   W8   L3   L2  W10
    6 Kim, Dae San              Menlo   258  3.0  L2  W14   L7  W13   W9
    7 Yan, Luke J               EliPin       2.5 -X-   D3   W6   L1   L4
    8 Barber, Adam              Holly        2.5 D14   L5  W11  W10   L2
    9 Xue, Lucas                DubBal       2.0  L4  W11   L2  W14   L6
   10 Xu, Jason                 MasonE       2.0  L1  W12  W13   L8   L5
   11 Keerthi, Surya            MasonE       2.0 L13   L9   L8  W12  W14
   12 Andreias, Alexandra       Parks        1.5  L3  L10  D14  L11  W13
   13 Paz, Henry                Clear   102  1.0 W11   L4  L10   L6  L12
   14 Lin, Shayne               OttawH  234  1.0  D8   L6  D12   L9  L11

 

 1st Grade Team Results

Plc  Code       Name (Players:Top 3 used)       Score  Solk   Cum   CumOp   SBx2

  1 OttawH Ottawa Hills Elementary, Ottawa (2)    4.5   25.0   16.0   71.5   20.0
  2 MasonE Mason Early Childhood Center, M (2)    4.0   20.5   10.0   64.0   10.0


 

2nd Grade Crosstable


 No.            Name             Team  Rate Pts  Rnd1 Rnd2 Rnd3 Rnd4 Rnd5
    1 Cheng, Emma               ThomaE 1108  4.5 W22   W5   W3   D2   W6
    2 Wang, Jason               MasonE 1554  4.5 W25   W9   W6   D1   W4

    3 Ren, Kellan               MasonE       4.0 W15  W10   L1   W7   W9
    4 Mishkin, Viktor           Chapma 1243  4.0 W18  W12   W7   W8   L2
    5 Zhang, Alan               GlcrRd       4.0 W19   L1  W11  W15   W8
    6 Harper, Alicia            Roxbur  687  3.0 W14  W11   L2  W12   L1
    7 Liu, Robert               MaumeV  699  3.0 W17  W13   L4   L3  W16
    8 Ananiadis, Vagelis        Menlo   106  3.0 W23  W19  W10   L4   L5
    9 Anthuvan, John            StMike  498  3.0 W21   L2  W18  W16   L3
   10 Duff, Elijah              LakeCC  714  3.0 W24   L3   L8  W13  W14
   11 Talla, Saumya             OttawH       3.0 W16   L6   L5  W21  W15
   12 Lucak, Emily              Chapel  103  3.0 -B-   L4  W23   L6  W17
   13 Tamirisa, Ketan           OttawH       2.5 W20   L7  D14  L10  W22
   14 Allen, Henry              Wellin       2.5  L6  W17  D13  W19  L10
   15 Enders, Michael           Menlo   266  2.0  L3  W23  W21   L5  L11
   16 Richardson, Katie         Wellin  103  2.0 L11  -B-  W20   L9   L7
   17 Bhuiyan, Ryaan            OttawH       2.0  L7  L14  W24  W18  L12
   18 Carroll, Maya             Onaway       2.0  L4  W22   L9  L17  W24
   19 Xu, Daniel                DoverE  576  2.0  L5   L8  -B-  L14  W23
   20 Vidovich, David           Menlo        2.0 L13  W25  L16  D22  D21
   21 Ziaee, Armin              Wellin       1.5  L9  W24  L15  L11  D20
   22 McConnell, Hudson         Wellin       1.5  L1  L18  W25  D20  L13
   23 Mian, Sevar               OttawH       1.0  L8  L15  L12  W25  L19
   24 Karns, Asa                MaumeV       1.0 L10  L21  L17  -B-  L18
   25 Schoonover, Maison        Edgewa       1.0  L2  L20  L22  L23  -B-


2nd Grade Team Results

Plc  Code       Name (Players:Top 3 used)       Score  Solk   Cum   CumOp   SBx2

  1 MasonE Mason Early Childhood Center, M (2)    8.5   30.5   26.0   98.0   47.5
  2 OttawH Ottawa Hills Elementary, Ottawa (4)    7.5   34.5   20.5  106.0   24.5
  3 Menlo  Menlo Park Academy, Cleveland,  (3)    7.0   34.5   24.5   97.5   20.0
  4 Wellin Wellington School, Columbus, OH (4)    6.0   34.5   17.5  100.0   16.5
  5 MaumeV Maumee Valley Country Day, Tole (2)    4.0   22.5   11.0   67.0   12.0

 


3rd Grade Crosstable

 No.            Name             Team  Rate Pts  Rnd1 Rnd2 Rnd3 Rnd4 Rnd5
    1 Massick, Laine            ColumA 1406  4.5  W9  W22   D2   W4   W6
    2 Kim, Young                Menlo   788  4.5 W14  W15   D1   W5   W7

    3 O'Neil, Karthik           Menlo   468  4.0 L15  W19  W14  W16   W8
    4 Taylor, Benjamin          CJDS         3.5  W7   W6   D5   L1  W12
    5 Camp, Jacob               HomeC   793  3.5  W8  W23   D4   L2  W13
    6 Brackenridge, Kyle        Wester  936  3.0 W11   L4  W13  W12   L1
    7 Andreini, Jacob           Onaway  579  3.0  L4   W9  W23  W15   L2
    8 Kallam, Karthik           ThomaE       3.0  L5  W18  W22  W10   L3
    9 Mian, Alexander           OttawH       3.0  L1   L7  W20  W21  W16
   10 Wang, George              Hawken  754  3.0 W16  W17  L12   L8  W15
   11 Miller, Rowan             SprGrd       3.0  L6  L16  -B-  W17  W18
   12 Mo, Laura                 SamBiE  572  2.5 W20  D13  W10   L6   L4
   13 Sun, Kevin                RockHI       2.5 W21  D12   L6  W22   L5
   14 Howell, James             Parks        2.5  L2  W20   L3  D19  W22
   15 Mackey, Carson            OttawH       2.0  W3   L2  W21   L7  L10
   16 Thomas, Melissa           TylerR       2.0 L10  W11  W17   L3   L9
   17 Lin, Gene                 OttawH  230  2.0 W19  L10  L16  L11  W23
   18 Genot, Peter              MapleW       2.0 L22   L8  W19  W23  L11
   19 Muthigi, Pramod           CopleE       1.5 L17   L3  L18  D14  -B-
   20 Sheppard, Evan            Menlo        1.5 L12  L14   L9  -B-  D21
   21 Pierpont, Nolan           OrchaH  147  1.5 L13  -B-  L15   L9  D20
   22 Keselman, Michael         Hilltp  404  1.0 W18   L1   L8  L13  L14
   23 Costello, Atticus Stultz  OrchaH  122  1.0 -B-   L5   L7  L18  L17


 

3rd Grade Team Results

Plc  Code       Name (Players:Top 3 used)       Score  Solk   Cum   CumOp   SBx2

  1 Menlo  Menlo Park Academy, Cleveland,  (3)   10.0   35.0   25.0  104.5   44.5
  2 OttawH Ottawa Hills Elementary, Ottawa (3)    7.0   36.0   20.0  107.5   21.0
  3 OrchaH Orchard Hill Intermediate, Nort (2)    2.5   19.0    7.5   56.0    1.0



 

4th Grade Crosstable

 No.            Name             Team  Rate Pts  Rnd1 Rnd2 Rnd3 Rnd4 Rnd5
    1 Yan, Austin               EliPin 1672  5.0 W22  W13  W10   W2   W5
    2 Huang, Evan               Wickli 1409  4.0 W20  W14   W3   L1   W6
    3 Joshi, Soham              Bailey  899  4.0 W34   W4   L2  W15  W10
    4 Keuchel, Destynn          HudMon 1336  4.0 W26   L3  W17  W18  W11
    5 Wu, Justin                WyndtD 1491  3.5 W24   W9  W15   D6   L1
    6 Ferkins, Ethan            TremE  1307  3.5 W21  W18  W12   D5   L2
    7 Prabu, Sneha              GlcrRd  349  3.5  L8  W32  W13  W14   D9
    8 Pisini, Dakshin           HeritE 1261  3.5  W7  L12  D11  W19  W17
    9 Mayhew, Dominic           Menlo  1083  3.5 W35   L5  W21  W22   D7
   10 Tan, Ralph                Lomond 1208  3.0 W27  W16   L1  W12   L3
   11 Hu, Andrew M              EastWo  950  3.0 D17  W30   D8  W20   L4
   12 Force, Ethan              Arrow   769  3.0 W32   W8   L6  L10  W23
   13 Mizner, Matthew           OrchaH  994  3.0 W33   L1   L7  W31  W20
   14 Lin,Michael               Chapma  939  3.0 W28   L2  W27   L7  W24
   15 George, Adith             HolyA  1257  3.0 W25  W19   L5   L3  W22
   16 Vador, Mihir              GlcrRd  654  3.0 W23  L10  L20  W25  W21
   17 Balyan, Aryan             NewAl        2.5 D11  W31   L4  W30   L8
   18 Li, Bryan                 MontBG  809  2.5 W29   L6  W25   L4  D19
   19 Lui, Jennifer             MillrE       2.5 -B-  L15  W24   L8  D18
   20 Bachman, Aaron            HudMon  552  2.0  L2  W29  W16  L11  L13
   21 Paz, William              OrchaH  396  2.0  L6  W28   L9  W27  L16
   22 Stefanski, Kassy          StBren  654  2.0  L1  W33  W26   L9  L15
   23 Bagley, Hemma Svasti      DiscMt       2.0 L16  L24  W28  W26  L12
   24 Zollinger, Nathan         OrchaH  622  2.0  L5  W23  L19  W32  L14
   25 Kincaid, Donovan          Sauder  247  2.0 L15  -B-  L18  L16  W30
   26 Ware, Tanner              OrchaH  433  2.0  L4  W34  L22  L23  W31
   27 Slater, Isaac             MaumeV       2.0 L10  W35  L14  L21  W33
   28 Payne, Jameson            DodgeI       2.0 L14  L21  L23  W33  W35
   29 Bhuiyan, Ra'eed           OttawH       2.0 L18  L20  L30  W34  W32
   30 Kraus, Steven             HudMon  685  1.5 D31  L11  W29  L17  L25
   31 Koebel, Claire            Scioto       1.5 D30  L17  W34  L13  L26
   32 Broadwell, Rheagen        Blvd         1.0 L12   L7  W35  L24  L29
   33 Ekmark, Elissa            OrchaH  237  1.0 L13  L22  -B-  L28  L27
   34 Ellert Jr, Charles        Roxo         1.0  L3  L26  L31  L29  -B-
   35 Stewart, Maya             ValleC       1.0  L9  L27  L32  -B-  L28
 

 
4th Grade Team Results

Plc  Code       Name (Players:Top 3 used)       Score  Solk   Cum   CumOp   SBx2

  1 HudMon Hudson Montessori, Hudson, OH (3)      7.5   39.5   23.5  117.0   35.5
  2 OrchaH Orchard Hill Intermediate, Nort (5)    7.0   38.0   20.0  116.0   22.0
  3 GlcrRd Glacier Ridge Elementary, Dubli (2)    6.5   24.5   17.5   73.0   28.5


 

5th Grade Crosstable

 No.            Name             Team  Rate Pts  Rnd1 Rnd2 Rnd3 Rnd4 Rnd5
    1 Prasad, Arvind Sai        MasonI 1682  5.0  W6   W8   W3   W2   W9
    2 Baker, Vincent            EastEL 1711  4.0 W13  W12   W7   L1  W10
    3 Parker, Grayson           BathEl 1079  3.5 W19  W17   L1  W11   D4
    4 Jambhale, Adityua         Deerun  992  3.5 W18   L7  W11   W6   D3
    5 Zhou, James               Orchar 1133  3.5 D14  L11  W18  W13  W12
    6 Trotter, Rowan            TremE   771  3.0  L1  -B-   W8   L4  W15
    7 Chen, Vincent             Orchar 1158  3.0 W16   W4   L2  L10  W11
    8 Lauinger, David           Orchar  865  3.0 W15   L1   L6  W14  W16
    9 Nguyen, Hoang Viet        Hilltp 1275  3.0 L11  W14  W15  W12   L1
   10 Perez, Alex               FtMeig       3.0 L12  W18  W13   W7   L2
   11 Khare, Ishan              OttawH  698  2.0  W9   W5   L4   L3   L7
   12 Viton, Garrett            SidneF  898  2.0 W10   L2  W17   L9   L5
   13 Smirnov, Oliver           OttawH  784  2.0  L2  W19  L10   L5  W18
   14 Thomas, Alison            TylerR       2.0  D5   L9  W19   L8  D17
   15 Tseng, Jarek              Buckey       2.0  L8  W16   L9  W19   L6
   16 Ma, Evan                  IndiaR       2.0  L7  L15  -B-  W17   L8
   17 Kondaveeti, Srikrishna    Hoffma  667  1.5 -B-   L3  L12  L16  D14
   18 Heisler, Martin           STEM         1.0  L4  L10   L5  -B-  L13
   19 Kuhl, Riley               STEM         1.0  L3  L13  L14  L15  -B-

 

 
5th Grade Team Results

Plc  Code       Name (Players:Top 3 used)       Score  Solk   Cum   CumOp   SBx2

  1 Orchar Orchard Middle School , Solon,  (3)    9.5   35.5   26.5  112.5   36.0
  2 OttawH Ottawa Hills Elementary, Ottawa (2)    4.0   28.0   14.0   81.0   15.0
  3 STEM   National Inventors Hall of Fame (2)    2.0   21.5    1.0   61.5    0.0

 

6th Grade Crosstable

No.            Name             Team  Rate Pts  Rnd1 Rnd2 Rnd3 Rnd4 Rnd5
    1 Xie, Luke                 Karrer 2057  4.5 W27  W16   W7   W3   D2
    2 Yuan, Matthew             Karrer 1703  4.5 W11  W24  W15   W4   D1

    3 Sastry, Vijay             HawkMS 1465  4.0 W31   W8  W13   L1  W11
    4 Kumar, Arvind             SellsM 1521  4.0 W39  W10   W9   L2  W12
    5 Rachuri, Sujan            Grizze 1574  4.0 W34  W14  W17   L6   W9
    6 Kleban, Joseph            SellsM 1548  4.0 W28   L9  W21   W5  W14
    7 Borde, Kunal              Grizze 1290  4.0 W41  W12   L1  W25  W10
    8 Morris, Stephen           Perryb  768  3.5 W36   L3  D22  W28  W21
    9 Anand, Alvin              OlentM  849  3.0 W29   W6   L4  W23   L5
   10 Russell, Andy             BelMid       3.0 W18   L4  W24  W15   L7
   11 Hughes, Cole              Wdbury  375  3.0  L2  W37  W29  W17   L3
   12 Peng, Antony              Orchar  658  3.0 W30   L7  W38  W13   L4
   13 Chow, Alan                Hastng  745  3.0 W33  W19   L3  L12  W28
   14 Mulqueen, Mitchell        LakeCC  766  3.0 W35   L5  W30  W26   L6
   15 Duff, Graham              LakeCC  977  3.0 W37  W25   L2  L10  W22
   16 Greysukh, Ben             BeachM  869  3.0 W26   L1  L23  W40  W32
   17 Wu, Jesse                 BeachM  978  3.0 W40  W38   L5  L11  W26
   18 Lohr, Jeremy              STEM    509  3.0 L10  L22  -B-  W31  W23
   19 Chitu, Julian             Montro  911  3.0 W23  L13  L26  W38  W27
   20 Annamreddi, Chaitanya     ReverM       3.0 L24  L23  W39  W30  W25
   21 Bousfield, Richard        Copley  652  2.5 W22  D27   L6  W34   L8
   22 Tang, Junjie              Woodbu       2.5 L21  W18   D8  W24  L15
   23 Miller, Evan              WoostM       2.0 L19  W20  W16   L9  L18
   24 Suresh, Abhirami          Grizze  894  2.0 W20   L2  L10  L22  W34
   25 Balaji, Tharoon           UniveE  627  2.0 W32  L15  W31   L7  L20
   26 Keating, Tyler            WoostM       2.0 L16  W36  W19  L14  L17
   27 Lewis, Jude               STEM    408  2.0  L1  D21  D34  W29  L19
   28 Murphy, Andrew            STEM    106  2.0  L6  -B-  W32   L8  L13
   29 Miller, Maya              SprGrd       2.0  L9  W35  L11  L27  W37
   30 Taylor, Rebecca           ColumA       2.0 L12  W39  L14  L20  W41
   31 Pea, Liam                 WoostM       2.0  L3  W33  L25  L18  W39
   32 Nguyen, Brian             WoostM       2.0 L25  W41  L28  W33  L16
   33 Deack, Nicholas           AllncM       2.0 L13  L31  W37  L32  W38
   34 Snyder, Margaret          WoostM  243  1.5  L5  W40  D27  L21  L24
   35 Menefee, Brooklyn         Lehman       1.5 L14  L29  D41  L37  W40
   36 Gordon, Dominic           DodgeI       1.5  L8  L26  L40  D41  -B-
   37 Beswetherick, Sam         STEM         1.0 L15  L11  L33  W35  L29
   38 Radonjich, Milan          STEM         1.0 -X-  L17  L12  L19  L33
   39 Myers, Emmanuel           STEM         1.0  L4  L30  L20  -B-  L31
   40 Remedios, Xavier          STEM         1.0 L17  L34  W36  L16  L35
   41 Hoxworth, Tyler           STEM         1.0  L7  L32  D35  D36  L30

 

6th Grade Team Results

Plc  Code       Name (Players:Top 3 used)       Score  Solk   Cum   CumOp   SBx2

  1 Grizze Grizzel Middle School, Dublin,  (3)   10.0   42.5   31.0  136.0   48.0
  2 Karrer Dr. Henry Kerrer Middle School, (2)    9.0   34.0   29.0  105.5   59.0
  3 SellsM Sells Middle School, Dublin, OH (2)    8.0   28.0   24.0   95.5   41.0
  4 STEM   National Inventors Hall of Fame (8)    7.0   35.5   16.5  108.0   20.0
  5 WoostM Wooster Middle School, Wooster, (5)    6.0   38.5   19.0  106.0   25.0
  6 LakeCC Lake Center Christian, Hartvill (2)    6.0   26.5   20.0   80.5   22.0
  7 BeachM Beachwood Middle School, Beachw (2)    6.0   22.0   18.0   73.5   17.0


 

7th Grade Crosstable

 No.            Name             Team  Rate Pts  Rnd1 Rnd2 Rnd3 Rnd4 Rnd5
    1 Kulkarni, Anagh           MasonM 1965  5.0 W30   W8  W10   W2   W5
    2 Keuchel, Brennen          HawkMS 1792  4.0 W27   W9   W6   L1   W7
    3 Liu, Alan                 SolonM 1733  4.0 W23  W11   D7   D5   W9
    4 Eismann, Jacob            StJoeM 1200  4.0 L28  W12  W27  W11   W8
    5 Song, Nolan               MasonM 1664  3.5 W25  W15  W18   D3   L1
    6 Koebel, Jeremy            HeritM 1413  3.5 W12  W14   L2   D7  W13
    7 Stefanski, Sophie         StBren 1133  3.0 W19  W29   D3   D6   L2
    8 Baker, Victoria           MtVerM 1047  3.0 W24   L1  W28  W15   L4
    9 Lin, Lisa                 DavisM 1056  3.0 W22   L2  W23  W14   L3
   10 Huang, Stella             HeritM 1396  3.0 W21  W28   L1  L13  W17
   11 Schirokauer, Leo          ShakMS  906  3.0 W20   L3  W29   L4  W19
   12 Mehta, Neel               SolonM  600  3.0  L6   L4  W31  W26  W20
   13 Fuchino, Ken              CopFai 1018  3.0 L18  W21  W20  W10   L6
   14 Barto, Zachary            SolonM  831  3.0 W31   L6  W22   L9  W21
   15 Barto, Alexander          SolonM  878  3.0 W26   L5  W24   L8  W22
   16 Mullins, Connor           STEM    538  3.0 -H-  -N-  W30  D27  W18
   17 Mullins, Nathan           STEM    600  2.5 -H-  -N-  W19  W18  L10
   18 Kasper, Jessie            SolonM  338  2.0 W13  -X-   L5  L17  L16
   19 Poduska, Roger            SolonM  487  2.0  L7  W30  L17  W24  L11
   20 Arora, Manav              Hyatts       2.0 L11  W25  L13  W28  L12
   21 Laurianti, Dylan          Menlo   574  2.0 L10  L13  W25  W29  L14
   22 Chmura, Max               STEM    453  2.0  L9  -X-  L14  W23  L15
   23 Ekmark, Everett           NCanto  645  2.0  L3  W31   L9  L22  W29
   24 Anderson, William         STEM    404  2.0  L8  -B-  L15  L19  W30
   25 Golias, Malcolm           SolonM  629  2.0  L5  L20  L21  -B-  W27
   26 Frye, Warren              ShakMS  308  2.0 L15  L27  -B-  L12  W28
   27 Cheng, David              WoostM  669  1.5  L2  W26   L4  D16  L25
   28 Hohman, Ethan             Perryb  557  1.0  W4  L10   L8  L20  L26
   29 Lieber, Isaac             SolonM       1.0 W32   L7  L11  L21  L23
   30 Evans, Liam               NCanto  673  1.0  L1  L19  L16  W31  L24
   31 Shelton, Michael          Lehman       1.0 L14  L23  L12  L30  -B-
   32 Sabic, Benjamin           GreenM  677  0.0 L29  ---  ---  ---  ---



7th Grade Team Results

Plc  Code       Name (Players:Top 3 used)       Score  Solk   Cum   CumOp   SBx2

  1 SolonM Solon Middle School, Solon, OH (8)    10.0   37.0   27.5  113.5   39.5
  2 MasonM Mason Middle School, Mason, OH (2)     8.5   29.5   28.0   94.5   45.0
  3 STEM   National Inventors Hall of Fame (4)    7.5   21.5   19.0   72.0   17.5
  4 HeritM Heritage Middle School, Hillard (2)    6.5   30.0   21.0   89.5   33.0
  5 ShakMS Shaker Heights Middle School, S (2)    5.0   21.5   12.0   64.5   12.0
  6 NCanto North Canton Middle School, Nor (2)    3.0   22.5    7.0   64.5    4.0
 

 

8th Grade Crosstable

 No.            Name             Team  Rate Pts  Rnd1 Rnd2 Rnd3 Rnd4 Rnd5
    1 Ramaswamy, Abhinav        ColumA 1974  5.0 W20   W8   W7   W6   W2
    2 Maekin, Mark              JonesM 1173  4.0 W18   W9   W3   W5   L1
    3 Brasic, Benjamin          GibsnM 1460  4.0 W15  W10   L2  W11   W6
    4 Srivastava, Vikram               1836  4.0 W16  W12   L6  W10   W7
    5 Lai, Jasen                SolonM 1448  3.5 D13  W16   W9   L2   W8
    6 Zhang, Tony               SolonM 1302  3.0 W19  W25   W4   L1   L3
    7 Souayvixay, Kian          JonesM 1422  3.0 W14  W11   L1  W15   L4
    8 Duff, Andrew              LakeCC 1257  3.0 W17   L1  W13  W14   L5
    9 Mangipudi, Kaushal        MasonM 1407  3.0 W21   L2   L5  W13  W14
   10 Zutal, Nelson             Lehman 1176  3.0 W22   L3  W21   L4  W16
   11 Frye, Andrew              ShakMS  988  3.0 W24   L7  W19   L3  W18
   12 Schmidt, Jamie            SchmiH 1191  3.0 W23   L4  L14  W19  W15
   13 Bloomfield, Matthew       LakeVi  892  2.5  D5  W20   L8   L9  W17
   14 Cook, Andrew              CVCA    837  2.0  L7  W22  W12   L8   L9
   15 Zhou, Steven              SolonM  927  2.0  L3  W17  W18   L7  L12
   16 Ding, Richard             Hastng  943  2.0  L4   L5  W25  W23  L10
   17 Veselinov, Stevan         STEM    569  2.0  L8  L15  W24  W20  L13
   18 Kincaid, Jeremiah         JackMS  365  2.0  L2  -B-  L15  W21  L11
   19 Jagetia, Rahul            UniveE  729  2.0  L6  W24  L11  L12  -B-
   20 Hu, Allen                 JonesM  985  2.0  L1  L13  W22  L17  W23
   21 Yarramsetty, Vathsa       OlentS  771  2.0  L9  W23  L10  L18  W25
   22 Daniels, Quinton          ShakMS  451  2.0 L10  L14  L20  -B-  W24
   23 DeLuca, Alex              STEM    468  1.0 L12  L21  -B-  L16  L20
   24 Tseng, Fiona              Buckey       1.0 L11  L19  L17  W25  L22
   25 Vanguri, Vamsi            LakeVi  196  1.0 -B-   L6  L16  L24  L21



 

8th Grade Team Results

Plc  Code       Name (Players:Top 3 used)       Score  Solk   Cum   CumOp   SBx2

  1 JonesM Jones Middle School, Upper Arli (3)    9.0   44.5   29.0  132.0   42.0
  2 SolonM Solon Middle School, Solon, OH (3)     8.5   43.0   29.5  132.5   37.5
  3 ShakMS Shaker Heights Middle School, S (2)    5.0   19.0   11.0   56.0   10.0
  4 LakeVi Lake View Jr High, Pickerington (2)    3.5   21.5   11.5   61.5   11.5
  5 STEM   National Inventors Hall of Fame (2)    3.0   19.5    7.0   52.5    6.0



9th Grade Crosstable

No.            Name             Team  Rate Pts  Rnd1 Rnd2 Rnd3 Rnd4 Rnd5
    1 Botek, Jonny              Gilmor 1837  4.0 W11   W5   L2   W4   W3
    2 Glocar, Anton             STEM   1374  4.0 W12  W10   W1   L3   W5

    3 Keuchel, Connor           SolonH 2011  3.5  W6   W7   D4   W2   L1
    4 Du, Kevin                 Copley 1748  3.5 W13   W8   D3   L1   W6
    5 Golias, Ian               SolonH 1324  3.0 W14   L1  W11   W7   L2
    6 Berry,Christopher         CVCA   1024  3.0  L3  W12   W9   W8   L4
    7 Wang, Enoch               OHVA   1190  3.0  W9   L3  W13   L5  W10
    8 Snyder, William McNeill   WoostH 1169  3.0 W15   L4  W10   L6   W9
    9 Granata, Jim              StFran       2.0  L7  W15   L6  W12   L8
   10 Rizer, Colin              SolonH  697  2.0 -B-   L2   L8  W11   L7
   11 Tong, Nathan              BellbH 1009  2.0  L1  W14   L5  L10  -B-
   12 Venus, Matthew            JackHS  706  2.0  L2   L6  -B-   L9  W15
   13 Courtemanche, Charles     WoostH  797  2.0  L4  -B-   L7  W15  L14
   14 Hanigosky, Michael        RockyH       2.0  L5  L11  L15  -B-  W13
   15 Smith, Alexander          STEM         1.0  L8   L9  W14  L13  L12
 


 
9th Grade Team Results

Plc  Code       Name (Players:Top 3 used)       Score  Solk   Cum   CumOp   SBx2

  1 SolonH Solon High School, Solon, OH (3)       8.5   43.0   28.5  129.5   38.5
  2 STEM   National Inventors Hall of Fame (2)    5.0   23.0   16.0   68.5   23.0
  3 WoostH Wooster High School, Wooster, O (2)    5.0   20.0   14.0   61.0   11.0


 

10th Grade Crosstable

 No.            Name             Team  Rate Pts  Rnd1 Rnd2 Rnd3 Rnd4 Rnd5
    1 Lui, Kent                 MayfM  1957  5.0 W18  W17  W15   W8   W2
    2 Morris, David             PerryH 1502  4.0 W26   W5   W9   W6   L1
    3 Xiang, John               SolonH 1657  4.0 W20  L10  W24   W9  W11
    4 Otting, Luke              HomeO  1561  4.0 W25   L9  W16  W15   W8
    5 Styrt, Antony             SolonH 1105  3.5 W14   L2  W25  W17   D7
    6 Jaffe, Joel               SolonH 1900  3.5 W19  D12  W11   L2  W17
    7 Andreini, Daniel          UniveE 1746  3.5 W24  L15  W12  W10   D5
    8 Liu, Lawrence             SolonH 1815  3.0 W27  W13  W10   L1   L4
    9 Rogers, Spencer           StJhnJ 1145  3.0 W29   W4   L2   L3  W21
   10 Blackman, Rodney          StFran 1195  3.0 W16   W3   L8   L7  W23
   11 Kanous, Joe               StFran 1048  3.0 W22  W18   L6  W13   L3
   12 Rogers, Isaac             StJhnJ 1254  3.0 W23   D6   L7  W19  D15
   13 Luo, Daniel               ShakHS 1228  3.0 W28   L8  W21  L11  W19
   14 Gillen, Michael           StFran       3.0  L5  W26  L17  W27  W18
   15 Magaram, Rachelle         BeachH 1201  2.5 -X-   W7   L1   L4  D12
   16 Doremus, Jared            StJhnJ       2.5 L10  W20   L4  D24  W25
   17 Woods, Brison             StJhnJ 1275  2.0 W21   L1  W14   L5   L6
   18 Lugo-Ortiz, Joshua        ShakHS  888  2.0  L1  L11  W26  W22  L14
   19 Eismann, Gabrielle        ColumG  874  2.0  L6  W23  W28  L12  L13
   20 Thorn, Mark               RockyH  434  2.0  L3  L16  L22  W26  W27
   21 Zitzman, Jordan           StFran  318  2.0 L17  W27  L13  W28   L9
   22 Shetty, Shohan            StJhnJ       2.0 L11  L24  W20  L18  W29
   23 Heisler, Analicia         STEM    308  2.0 L12  L19  -B-  W25  L10
   24 Fuller, Aaron             Copley  595  1.5  L7  W22   L3  D16  ---
   25 Roszczypka, Jonah         StFran  410  1.0  L4  W29   L5  L23  L16
   26 Nunez, Kermin             STEM    354  1.0  L2  L14  L18  L20  W28
   27 Przysiecki, Connor        StJhnJ  752  1.0  L8  L21  W29  L14  L20
   28 Sawyer, Hannah            RockyH  135  1.0 L13  -B-  L19  L21  L26
   29 Fagerhaug, Rachel         RockyH       1.0  L9  L25  L27  -B-  L22


 

10th Grade Team Results

Plc  Code       Name (Players:Top 3 used)       Score  Solk   Cum   CumOp   SBx2

  1 SolonH Solon High School, Solon, OH (4)      11.0   40.5   32.5  132.0   52.5
  2 StFran St. Francis deSales High School (5)    9.0   38.5   28.0  111.0   38.0
  3 StJhnJ St. John's Jesuit HS, Toledo, O (6)    8.5   39.0   25.5  117.0   33.5
  4 ShakHS Shaker Heights High School, Sha (2)    5.0   24.5   14.0   77.0   15.0
  5 RockyH Rocky River High School, Rocky  (3)    4.0   25.5    7.0   69.0    4.0
  6 STEM   National Inventors Hall of Fame (2)    3.0   20.5    5.0   62.5    3.0



11th Grade Crosstable

 No.            Name             Team  Rate Pts  Rnd1 Rnd2 Rnd3 Rnd4 Rnd5
    1 Cai, Tyler                ReverH 1891  5.0 W17   W6   W5   W3   W4
    2 Tsai, Ryan                JackHS 1675  4.5 W16   W8   D4   W5   W6
    3 Hociota, Beatrice         BellbH 1068  4.0 W23  W15  W10   L1   W7
    4 Patuwo, David             Copley 1817  3.5  W7  W12   D2  W11   L1
    5 Fuchs, Paul               FHome  1554  3.0 W20  W14   L1   L2  W10
    6 Van Voris, Nick           BowliH 1250  3.0 W19   L1  W20  W14   L2
    7 Gokula, Veda              StJhnJ  753  3.0  L4  W18  W19  W12   L3
    8 Pina, Christian           StFran 1001  3.0 W22   L2  L11  W13  W16
    9 Richardson, Griffin       StFran  791  3.0 L10  W13  L12  W22  W11
   10 Gogaj, Rikardo            RockyH       2.5  W9  D11   L3  W15   L5
   11 Steigerwald, Jonathan     Hoover 1491  2.5 W18  D10   W8   L4   L9
   12 Chen, Adam                PerryH 1165  2.5 W21   L4   W9   L7  D14
   13 Kocur, Matt               RockyH  563  2.5 D15   L9  W17   L8  W20
   14 O'Shea, Dan               StFran  942  2.5 W24   L5  W16   L6  D12
   15 Link, Adam                StFran 1042  2.5 D13   L3  W21  L10  W19
   16 Shehadeh, Laith           StJhnJ  705  2.0  L2  W23  L14  W18   L8
   17 Shelton, David            StFran  773  2.0  L1  L19  L13  W21  W23
   18 Cark, Matt                StFran  662  2.0 L11   L7  W24  L16  W22
   19 Smigielski, Ben           StFran  619  1.5  L6  W17   L7  D20  L15
   20 Kokotaylo, Kyle           StFran  697  1.5  L5  W24   L6  D19  L13
   21 Miller, Dustin            StFran  598  1.5 L12  W22  L15  L17  D24
   22 Newby, Chase              RockyH  671  1.0  L8  L21  W23   L9  L18
   23 Overton, Daemion          StFran       1.0  L3  L16  L22  W24  L17
   24 Steinmiller, Jackson      StJhnJ       0.5 L14  L20  L18  L23  D21



11th Grade Team Results

Plc  Code       Name (Players:Top 3 used)       Score  Solk   Cum   CumOp   SBx2

  1 StFran St. Francis deSales High School (10)   8.5   35.5   21.5  114.0   31.5
  2 RockyH Rocky River High School, Rocky  (3)    6.0   37.5   18.5  101.5   25.0
  3 StJhnJ St. John's Jesuit HS, Toledo, O (3)    5.5   35.0   15.5  103.0   19.5

 

12th Grade Crosstable

 No.            Name             Team  Rate Pts  Rnd1 Rnd2 Rnd3 Rnd4 Rnd5
    1 Kelley,Deshawn            Bridge 2038  4.5 W28   W9   W5   W3   D2
    2 Ramaswamy, Rahul          ColumA 1959  4.5 W13  W24   W8  W15   D1

    3 Eisen, Zane               ShakHS 2057  4.0 W20   W7  W10   L1   W9
    4 Subramanian, Sharan       SolonH 1466  4.0 W12   D6  D15  W11   W7
    5 Hirt, Ben                 PerryH 1444  4.0 W19  W25   L1  W18   W8
    6 Pratt, Anthony            Hoover 1082  3.5 W16   D4   L7  W17  W15
    7 Poore, Spencer            LakeRi 1407  3.0 W22   L3   W6  W13   L4
    8 Baznik, Gabriel           SolonH 1115  3.0 W26  W11   L2  W10   L5
    9 Tong Vincent              BellbH 1369  3.0 W23   L1  W14  W21   L3
   10 Park, Seung Jun           StFran 1478  3.0 W14  W18   L3   L8  W16
   11 Izen, Leo                 ShakHS 1321  3.0 W30   L8  W12   L4  W20
   12 Siens, Brian              BellbH  974  3.0  L4  W23  L11  W25  W18
   13 Zhu, Luke                 ShakHS 1092  3.0  L2  W31  W25   L7  W19
   14 Grilliot, Ross            PerryH 1059  3.0 L10  W27   L9  W26  W24
   15 Zoller, Joseph            BellbH 1141  2.5 W29  W21   D4   L2   L6
   16 Strobelt-McCann, Caleb    CopFaH 1644  2.5  L6  W22  D17  W19  L10
   17 Lederer, Jacob            PerryH 1060  2.5 L21  W29  D16   L6  W22
   18 Griswold, Sean            Hoover 1103  2.0 W27  L10  W26   L5  L12
   19 Stefani, Garrett          RockyH  873  2.0  L5  W28  W24  L16  L13
   20 Granata, Joey             StFran 1093  2.0  L3  W30  L21  W27  L11
   21 Fabian, Mitchell          Hoover 1689  2.0 W17  L15  W20   L9  ---
   22 Iqbal, Ali                RockyH  838  2.0  L7  L16  W31  W23  L17
   23 Holloway, Jonathan        ShakHS  828  2.0  L9  L12  W29  L22  W28
   24 Kumar, Rohit              ShakHS 1246  2.0 W31   L2  L19  W28  L14
   25 Tansey, Joseph            StFran  313  2.0 -B-   L5  L13  L12  W31
   26 Uzoigwe, Ray              StFran  608  2.0  L8  -B-  L18  L14  W30
   27 Salberg, Eric             RockyH  511  2.0 L18  L14  -B-  L20  W29
   28 Jones, Tim                Clay         1.0  L1  L19  W30  L24  L23
   29 Warden, Alysia            WoostH  684  1.0 L15  L17  L23  -B-  L27
   30 Patadia, Raj              RockyH  715  1.0 L11  L20  L28  W31  L26
   31 Clark, Tristan            WoostH  712  0.0 L24  L13  L22  L30  L25

 


12th Grade Team Results

Plc  Code       Name (Players:Top 3 used)       Score  Solk   Cum   CumOp   SBx2

  1 ShakHS Shaker Heights High School, Sha (5)   10.0   39.5   30.0  124.5   41.0
  2 PerryH Perrysburg High School, Perrysb (3)    9.5   35.0   25.5  111.0   34.5
  3 BellbH Bellbrook High School, Bellbroo (3)    8.5   43.5   27.5  129.0   36.0
  4 Hoover Hoover High School, North Canto (3)    7.5   37.5   26.0  115.0   34.0
  5 StFran St. Francis deSales High School (4)    7.0   36.5   21.0  108.5   20.0
  6 SolonH Solon High School, Solon, OH (2)       7.0   31.0   22.5   96.0   39.0
  7 RockyH Rocky River High School, Rocky  (4)    6.0   30.0   15.0   87.5   11.0
  8 WoostH Wooster High School, Wooster, O (2)    1.0   18.0    1.0   51.0    0.0